Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
За младите на возраст од 10 до 24 години, стапките на самоубиства се зголемија од 2007 до 2021 година, додека стапките на убиства се намалија од 2006 до 2014 година, а потоа се зголемија, според јунскиот брифинг со податоци објавен од Националниот центар за здравствена статистика на Центрите за контрола и превенција на болести на САД.
Сали К. Кертин и Метју Ф. Гарнет, М.П.Х., од Националниот центар за здравствена статистика во Хајтсвил, Мериленд, ги користеа најновите податоци од Националниот систем за витална статистика за да ги претстават трендовите од 2001 до 2021 година во стапките на самоубиства и убиства кај луѓе на возраст 10 до 24 години.
Истражувачите откриле дека од 2007 до 2021 година, стапките на самоубиства се зголемиле од 6,8 на 11,0 смртни случаи на 100.000 кај оние на возраст од 10 до 24 години, додека стапките на убиства се намалиле од 2006 до 2014 година, а потоа се зголемиле до 2021 година. за оние на возраст од 10 до 14 години (од 0,9 на 2,9), а потоа не се промени значително до 2021 година, додека имаше двојно зголемување на стапката на убиства од 2016 до 2021 година. Стапката на самоубиства се зголеми од 2009 до 2017 година кај оние на возраст од 15 до 19 години, а стапката на убиства се намали од 2006 до 2013 година, а потоа се зголеми до 2021 година, надминувајќи ја стапката на самоубиства во 2020 година. Забележано е зголемување на стапката на самоубиства во текот на целиот период за оние на возраст од 20 до 24 години, додека стапката на убиства се зголеми од 2014 до 2020 година, потоа остана стабилен во 2021 година.
„Во 2021 година, самоубиствата и убиствата беа втора и трета водечка причина за смрт, соодветно, кај луѓето на возраст од 10 до 24 години“, пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Сали Кертин и сор., Стапки на смртност на самоубиства и убиства кај младите и младите на возраст од 10-24 години: Соединетите Американски Држави, 2001-2021 година, Кратки податоци за NCHS, бр. 471 (2023). DOI: 10.15620/cdc:128423

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview