Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од лабораторијата Cold Spring Harbor
Дифузен внатрешен понтински глиом (DIPG) е смртоносен педијатриски рак на мозокот кој често убива во рок од една година од дијагнозата. Операцијата е речиси невозможна поради локацијата на туморите. Хемотерапијата има исцрпувачки несакани ефекти. Очајно се потребни нови опции за третман.
Професорот во лабораторијата во Колд Спринг Харбор, Адријан Крајнер, е најпознат по неговото револуционерно истражување за антисенс олигонуклеотиди (ASOs) – молекули кои можат да го контролираат нивото на протеини во клетките. Неговите напори доведоа до Spinraza, првиот третман одобрен од FDA за смртоносна невродегенеративна болест наречена спинална мускулна атрофија (SMA).
По неговиот успех со SMA, Крајнер почна да бара други болести каде што АСО може да направи разлика. Наскоро го постави својот нишан на DIPG. „Бев контактиран од невролог и неговиот пријател, кој го изгуби своето дете од DIPG“, вели Крајнер. „Тие се јавија да прашаат дали може да се примени она што го направивме за СМА. Се разбира, секоја болест има свои бариери и пречки, но се чинеше дека е изводливо. Мислевме дека е можно да се развие терапија“.
Сега, Крајнер, дипломиран студент Кијан Џанг и нивните колеги развија потенцијален терапевтски лек за DIPG користејќи ASO технологија слична на онаа во Спинраза. Оваа нова терапија го забави растот на туморот, промени одредени промени во клетките на ракот и ја зголеми стапката на преживување кај глувците со DIPG. Истражувањето SMA на Крајнер ја постави основата за оваа работа.
„Додека работевме на Spinraza, научивме како да доставуваме ASO до ‘рбетниот мозок и мозокот“, објаснува тој. „Таму имаат долготрајни ефекти. Значи, знаевме дека постои потенцијал за лекување на други болести“.
Новиот лек ASO работи така што го исклучува мутираниот протеин наречен H3.3K27M. Во DIPG, доминантната мутација ги блокира тесно поврзаните протеини од вклучување и исклучување на многу гени. Ова води до неконтролиран раст на клетките – рак. Кога тимот го користел лекот ASO на глувци со DIPG, гените на кои влијаел се вратиле во нормала. Туморите престанале да растат толку брзо, а животните живееле подолго.
„По третманот, ракот изгледаше многу поинаку“, вели Крајнер. „Можевме да видиме многу помалку клетки кои се размножуваат, а клетките на туморот се диференцираат во здрави нервни клетки. Тоа ни кажува дека малигните промени на DIPG се реверзибилни до одреден степен.
Иако има надеж, Крајнер вели дека има уште долг пат да се помине пред овој нов терапевтски лек да започне со клинички испитувања. Дополнително, потенцијалниот лек најверојатно ќе треба да се комбинира со друг третман како зрачење или имунотерапија.
„Секако, би сакале ова да стигне до клиничките студии“, вели тој, „но не ги ставивме сите наши картички во еден пристап. Истражуваме начини да го направиме ова уште поефикасно“.
Наодите се објавени во списанието Science Translational Medicine.
Повеќе информации:
Qian Zhang et al, Antisense олигонуклеотидна терапија за H3.3K27M дифузен средна линија на глиом, Science Translational Medicine (2023). DOI: 10.1126/scitranslmed.add8280. www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.add8280
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview