Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Секогаш е добро време да го проверите просторот за спиење на вашето бебе.
Американската комисија за безбедност на потрошувачки производи (CPSC) го објави својот годишен извештај на оваа тема, покажувајќи дека ризиците поврзани со производите за расадници и понатаму се високи. Повеќе од 160 бебиња годишно умираат поврзани со расаднички производи, вклучително и во небезбедни средини за спиење.
Но, CPSC понуди неколку совети за безбедност на спиењето на доенчињата.
Родителите и старателите треба да ги заспиваат своите бебиња само во производи наменети за безбеден сон, вклучително и корпи, креветчиња и дворови за играње.
Ако бебето заспие на друго место, преместете го во креветче, кофич или двор за играње.
Намалете ги опасностите од задушување, како што се меки постелнини, вклучувајќи ќебиња, перници и полнети играчки, повикува CPSC.
„Важно е семејствата да запомнат дека начинот на кој многу возрасни спијат не се безбедни за малите деца“, рече претседателот на CPSC, Алекс Хоен-Сариќ во соопштението за вестите на Комисијата. „Пораката на CPSC за безбеден сон е едноставна: „голо е најдобро“, што значи цврста, рамна површина во креветче, корпа или игралиште, без ќебиња, перници или други предмети. Ако вашето бебе заспие во наклонет производ, движете се ги до нивното креветче, кофич или игралиште“.
Помеѓу 2018 и 2020 година, имаше просечно 100 смртни случаи секоја година, од кои повеќето беа поврзани со присуство на дополнителна постелнина. Имаше годишен просек од 15 смртни случаи поврзани со наклонети производи за доенчиња, кои не се наменети за спиење.
Црните деца беа несразмерно погодени од смртните случаи поврзани со производи од градинка. Околу 29% од смртните случаи биле кај црните деца, иако тие се само 16% од населението.
Само во 2022 година, околу 59.500 деца на возраст под 5 години биле третирани во одделенијата за итни случаи со повреди поврзани со производи за расадници, покажа извештајот.
Можете да ја проверите веб-страницата на CPSC за отповикувања и исто така да се регистрирате за да добивате известувања за отповикување. Секогаш проверувајте дали има повлекувања кога купувате нешто, вклучително и на половни производи.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за безбедноста на спиењето.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview