Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Angela Nicoletti, Florida International University
Карантинот влијаеше на менталното здравје на луѓето ширум светот, особено на тинејџерите.
Но, како искуството на социјална изолација за време на пандемијата влијаеше на некои од најранливите – оние со историја на лична траума?
Истражувачите на ФИУ водеа една од единствените студии за да дознаат. Тимот од Центарот за деца и семејства (CCF) анкетираше 115 тинејџери во Мајами за да разбере дали продолжената социјална изолација доведе до поголеми влијанија врз менталното здравје за оние со историја на физичко и емоционално малтретирање во детството.
Колективната траума придонесува за пораст на генерализирана анксиозност и голема депресија кај адолесцентите. Тинејџерите со историја на претходна траума имаат уште поголема веројатност да развијат психолошки нарушувања подоцна во животот, особено по други трауматски настани. Сепак, наодите на студијата, неодамна објавени во Журналот за млади и адолесценција, покажуваат дека тинејџерите имале различни психолошки одговори во зависност од видот на траумата што претходно ја доживеале.
„Припадноста и социјалните врски се од витално значење за сите луѓе во текот на нивниот живот, но влијанието на социјалната изолација е можеби највпечатливо за време на периодот на развој на адолесцентите“, рече водечкиот автор на студијата и вонреден професор по психологија, Елиса Труко. „Сакавме да погледнеме во група која може да биде изложена на најголем ризик – тинејџери со историја на злоупотреба – и да идентификуваме фактори кои ги влошуваат ефектите од малтретирањето во детството за време на искуство како карантин.
Тинејџерите кои пријавиле дека доживеале емоционална злоупотреба во детството пријавиле поголема анксиозност во раните фази на пандемијата доколку се социјално изолирани. Авторите на студијата велат дека ова можеби е затоа што изолацијата им го ограничила пристапот до пријателите кои можеби им помогнале да се справат со искуството.
Спротивно на тоа, тинејџерите кои биле физички малтретирани во детството пред пандемијата биле поанксиозни и подепресивни доколку не се социјално изолирани од другите. Бидејќи оние кои доживуваат физичко малтретирање често не сакаат да им кажат на другите, истражувачите велат дека изолацијата би можела да одземе дел од стресот или грижата од некој што ќе дознае за нивната детска траума.
Додека оваа студија фрла светлина на претходно недоволно проучена тема, авторите истакнуваат дека се потребни повеќе истражувања. Сепак, податоците покажуваат дека колективните трауми влијаат на тинејџерите различно врз основа на нивните искуства, така што одговорот кој одговара на сите може да не биде ефективен.
Повеќе информации:
Elisa M. Trucco et al, Социјалната изолација за време на пандемијата COVID-19 влијае на врската помеѓу злоупотребата на децата и проблемите со интернализирање на адолесцентите, весник на млади и адолесценција (2023). DOI: 10.1007/s10964-023-01775-w
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview