Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Monash University
Огромната студија за обидот на Викторија да спречи ширење на COVID-19 кај децата на училишна возраст, истакна кои мерки беа најкорисни и ја доведе во прашање ефикасноста на затворањето на училиштата за некои возрасни групи.
Ојелола Адегбој, виш предавач по биостатистика и вонреден професор Теофилус Емето на Колеџот за јавно здравје и тропска медицина на Универзитетот Џејмс Кук беа дел од истражувачкиот тим во кој беа вклучени истражувачи од универзитетите Монаш и Ла Троб.
Научниците ги анализираа сите случаи на COVID-19 кај пациенти на возраст од 0 до 19 години во Викторија, вкупно повеќе од 240.000.
Д-р Адегбој рече дека и покрај неколкуте рестриктивни мерки, стапката на инфекција кај децата и адолесцентите во Викторија е сè уште повисока отколку во другите области.
„Процентот на потврдени случаи кај луѓе на возраст под 20 години беше повеќе од една четвртина од вкупниот број на инфекции во Викторија од 11 октомври 2020 до 10 октомври 2022 година. Значи, од клучно значење беше да се идентификуваат мерки за спречување на ширењето на вирусот во таа возрасна група“, изјави д-р Емето.
Вонреден професор Дејвид Таниар од Универзитетот Монаш, постар автор на студијата, рече дека истражувачите откриле дека политиките за следење контакти и тестирање иницирани од училиште се најефективните интервенции и за 0-9 и за 10-19 години.
„Нашата студија е конзистентна со претходните студии кои покажуваат дека програмите за следење контакти и политиките за тестирање можат да бидат многу ефикасни во брзото спречување на инфекции во кампусите и во заедницата“, рече д-р Таниар.
Тој рече дека целокупното затворање на училишта се чини дека има релативно мал придонес во намалувањето на преносот на САРС-КоВ-2 и спречувањето на инфекцијата со Ковид-19, и покрај тоа што е една од најчестите превентивни стратегии што ги користат владите ширум светот.
Водечкиот автор на трудот, Шијанг Љу, асистент предавач на Факултетот за информатичка технологија на Универзитетот Монаш, рече: „Поточно, нашите резултати од симулацијата покажаа дека затворањето на училиштата има трет највисок резултат на влијание во димензијата на превентивните стратегии за 0-9. годишна возрасна група, но не беше голем придонес за возрасната група од 10 до 19 години“.
„Ова откритие е во согласност со претходните истражувања кои покажуваат дека помалите деца имаат зголемен ризик од пренос на САРС-КоВ-2 од другите возрасни групи“, рече д-р Адегбој.
Тој рече дека студијата покажува дека ефективни програми за следење договори, задолжителни барања за покривање на лицето, сеопфатни политики за тестирање и барањата за вакцинација во образовниот сектор се значително поврзани со превенцијата на COVID-19 во училиштата.
„Врз основа на нашите резултати, препорачуваме ефикасен и брз систем за следење и тестирање на контакти во образовните установи за да се спречи понатамошно пренесување на САРС-КоВ-2. Исто така, високо се препорачува носење навлаки за лице во образовните установи“.
Студијата е објавена во списанието Healthcare.
Повеќе информации:
Шијанг Љу и други, Стратегии за превенција од COVID-19 за студенти од Викторија во образовни установи: Студија за моделирање заснована на вештачка интелигенција, здравство (2023). DOI: 10.3390/здравствена заштита11060860
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview