Итни случаи:  

Повикај доктор

Го гледате големиот натпревар на голем телевизор? Имајте на ум безбедноста ако наоколу се мали деца. Седум од 10 фатални инциденти со превртување мебел кај деца вклучуваат паѓање на телевизорот, предупредува американската Комисија за безбедност на потрошувачки производи (CPSC).
Нејзиниот последен извештај за инциденти поврзани со превртување мебел покажа годишен просек од 19.400 повреди од превртување третирани во собите за итни случаи од 2019 до 2021 година.
Севкупно, 592 смртни случаи – 81% кај деца под 18-годишна возраст – биле пријавени помеѓу 2000 и 2021 година. Од 482 деца кои починале, 88% биле на возраст под 5 години.
Околу 93% од превртувањата на ТВ вклучува повреди на главата.
Црните Американци се чинеше дека се изложени на посебен ризик, претрпувајќи 23% од повредите кога беше позната трката, и покрај тоа што сочинуваат само 13% од населението на САД.
„Навраќањето на мебелот и телевизорот останува голема безбедносна опасност во американските домаќинства“, рече претседателот на CPSC, Алекс Хоен-Сариќ, кој истакна дека комисијата минатата година ги унапредила регулативите со цел одреден мебел да се направи побезбеден.
„Но, луѓето можат да преземат акција во своите домови токму сега, со купување и инсталирање на комплети против превртување“, рече Хоен-Сариќ во соопштението за вестите на CPSC. „Повеќето комплети чинат помалку од 20 долари и можат да се инсталираат за помалку од 20 минути. Бидејќи потрошувачите купуваат нови телевизори пред почетокот на големиот натпревар во недела, ги повикуваме сите да одвојат тие 20 минути и да помогнат да се обезбедат нови телевизори, заедно со целиот друг мебел, се закотвени безбедно на место“.
Во октомври, CPSC одобри нов безбедносен стандард за единиците за складирање облека. И во декември, федералниот закон за STURDY стана закон, барајќи безбедносен стандард за заштита на децата од превртување.
Во моментов, родителите, старателите и оние што имаат деца ги посетуваат нивните домови можат безбедно да ги закотват телевизорите и мебелот, како што се полици за книги и комоди, на ѕидот.
Секогаш поставувајте ги телевизорите на цврста, ниска основа и турнете го телевизорот што е можно подалеку, особено ако не е возможно закотвување, советува CPSC.
Чувајте ги ТВ и каблите подалеку од дофат на деца, препорачува CPSC. Надгледувајте ги децата, дури и кога мебелот е закотвен.
Избегнувајте прикажување или складирање играчки и далечински управувачи каде што децата може да бидат во искушение да се искачат за да посегнат по нив.
Потешките предмети треба да се чуваат на пониски полици или во пониски фиоки.
Користете центар за рециклирање за да ги отстраните неискористените постари телевизори.
Повеќе информации:
Националниот совет за безбедност има повеќе за безбедноста на децата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview