Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Лора Вилијамсон
Црните и шпанските деца со дијабетес тип 1 имаат поголема веројатност од нивните бели врсници да развијат вкочанети артерии – претходник на срцеви заболувања и мозочен удар – во текот на првата деценија од нивната дијагноза на дијабетес, открива новото истражување.
Целиот поголем ризик за децата од Шпанија – и една четвртина од него за црните деца – може да се објасни со социоекономски и кардиоваскуларни фактори на ризик кои потенцијално би можеле да се намалат, според студијата објавена во четвртокот во Журналот на Американското здружение за срце.
„Тоа ни дава надеж дека има работи што можеме да се обидеме да ги измениме, работи што можеме да се обидеме да ги подобриме“, рече водечкиот автор на студијата Кетрин Саудер, вонреден професор и заменик-директор на Центарот за животен курс за епидемиологија на маснотии и дијабетес (LEAD) во Факултетот за јавно здравје на Универзитетот во Колорадо во Аурора.
Крвта тече многу побрзо по вкочанетите артерии. Зголемениот проток и притисокот на крвта може негативно да влијае на органите како што е срцето. Вкочанетоста на артеријата обично се развива кај постарите возрасни лица, но може да се појави и кај луѓе со дијабетес тип 1, болест која се карактеризира со неспособност на телото да произведе доволно инсулин. Овој тип на дијабетес најчесто се дијагностицира во детството, иако може да се појави на која било возраст.
Луѓето кои имаат дијабетес тип 1 имаат околу 10 пати поголема веројатност да развијат кардиоваскуларни болести од оние кои ги немаат. Сепак, истражувањето за спречување на кардиоваскуларни болести кај луѓето со дијабетес тип 1 е ограничено, а она малку што постои главно се фокусира на белите луѓе. Во меѓувреме, инциденцата на дијабетес тип 1 во САД, која се зголемува за околу 2% секоја година барем од раните 2000-ти, расте со уште побрзо темпо кај шпанското и црното население.
Во новата студија, истражувачите анализираа податоци за расно разновидна група од 1.162 деца и млади возрасни во студијата SEARCH for Diabetes in Youth, која регрутираше учесници од Јужна Каролина, Охајо, Колорадо, Вашингтон и јужна Калифорнија. Децата имале просечни 9 години во моментот кога им бил дијагностициран дијабетес тип 1 и биле запишани во студијата. Брзината на пулсот на каротидниот феморален бран, која се смета за златно стандардно мерење на артериската вкочанетост, беше земена по просечно 11 години следење.
Анализата открила повисоки нивоа на вкочанетост на артериите кај црните и шпанските млади луѓе, со најголем јаз меѓу црните и белите учесници. Црните учесници имаа 10% повисоки стапки на вкочанетост на артеријата од белите учесници.
„Тоа звучи мало, но овие луѓе се во своите 20-ти“, рече Саудер, кој истакна дека кардиоваскуларните болести обично не се појавуваат до 50-тите години на една личност. „Загриженоста е дека овој јаз ќе продолжи да расте. Ако можеме да откриеме зошто е оваа разлика, можеби можеме да интервенираме сега и можеби има шанса да ги смениме разликите што се создале во првите 10 години од нивната болест. ”
Иако, исто така, постоеше јаз во стапките на вкочанетост на артериите помеѓу шпанско-белите млади возрасни со дијабетес тип 1, тој диспаритет во голема мера исчезна кога истражувачите ги контролираа кардиоваскуларните и социо-економските фактори на ризик. Еден од најголемите фактори што може да се изменат беше пристапот до лекови за дијабетес. Друг беше со прекумерна тежина.
„Кога би можеле да ги натераме учесниците од Хиспано да имаат ист профил на кардиоваскуларен ризик како и нивните бели врсници, протокот на крв би се забавил за 15 отсто“, рече Саудер. „Ако можеме да ги натераме да имаат ист економски профил, тоа би забавило за 27 отсто.
Контролата за овие фактори, сепак, не ги избриша разликите меѓу црно-белите учесници.
„Без разлика на кои фактори гледавме, разликата можеше да се намали само за 21 отсто“, рече Саудер. „Тоа ни кажува дека има други работи што се случуваат надвор од А1Ц и БМИ и дека може да се плати за вашите лекови. Има и други работи кои го поттикнуваат ова“.
Новото истражување „нуди увид во тоа што може да се промени во кардиоваскуларното здравје во претходните децении од животот за луѓето со дијабетес тип 1“, рече д-р Риса Волф, директор на Центарот за педијатриски дијабетес и вонреден професор во болницата Џон Хопкинс во Балтимор. Волф не бил вклучен во студијата.
Разбирањето што ги поттикнува овие разлики може да помогне да се насочат критичните интервенции, рече таа.
„Колку повеќе можете да ги вклучите луѓето на згрижување рано, со зголемување на пристапот до нега, придржување кон лекови и поконзистентна грижа за следење, толку повеќе ќе можеме да спречиме лоши кардиоваскуларни исходи подоцна во животот“, рече Волф.
Една работа што новата студија не ја истражуваше е како структурниот расизам и стресот што може да го предизвика може да влијаат на здравјето, рече Саудер.
Друг фактор што може да биде важен е употребата на напредни технологии за дијабетес, како што се континуирани монитори на гликоза и инсулински пумпи, за управување со нивото на гликоза во крвта, рече Волф. Кога нивото на гликоза во крвта не се управува правилно, ризикот од кардиоваскуларни болести се зголемува. Неодамнешните студии, вклучително и еден Волк со кој беше вклучен, открија значителни расни разлики во препишувањето и употребата на овие уреди меѓу децата и возрасните.
Но, Саудер рече дека дури и кога се користат напредни технологии за дијабетес, некои расни разлики во контролата на гликозата во крвта остануваат. „Би било одлично да има лесен одговор, но е покомплицирано од тоа“, рече таа.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview