Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кирсти Ганобшик
Разбирањето на обрежувањето може да ви помогне да го забрзате процесот на заздравување на вашето машко бебе и да бидете свесни за какви било компликации што може да се појават.
Овде, професионалците нудат совети за тоа што е обрежување, добрите и лошите страни на процедурата и што се случува за време на обрежувањето. Плус, тие ќе зборуваат за тоа колку долго трае процесот на заздравување и што да очекувате потоа.
Обрежувањето е отстранување на кожичката што ја покрива главата на пенисот, познато како гланс. Обично се изведува на новородени момчиња кога ќе наполнат ден или два, иако постарите момчиња и мажи исто така може да се обрежат, според Клиниката во Кливленд.
„Постојат културни и религиозни размислувања кои се причините поради кои некои семејства сметаат дека тоа е вистинскиот избор за нив“, објасни педијатрискиот уролог Cedars-Sinai, д-р Пол Кокоровски во неодамнешниот блог пост на Cedars-Sinai.
Клиниката во Кливленд забележува дека обрежувањето започнало како религиозен обред. Денес, Евреите и муслиманите сè уште ја прават постапката од религиозни причини. Во еврејската вера, специјално обучени професионалци познати како мохели го вршат обрежувањето, познато како брис.
Покрај религиозните практики, постојат и медицински и културни причини за обрежување на машко бебе. Многу од овие процедури ги прави лекар во болнички услови. Всушност, се проценува дека околу 60% од момчињата во САД се обрежани.
Една студија неодамна објавена во Cureus Journal откри дека 63% од учесниците го сметале тековното здравје на нивното дете како „исклучително важна“ причина за обрежување на новороденчињата. Авторите на студијата, исто така, забележаа дека упатствата на Американската академија за педијатрија (ААП) кои наведуваат дека здравствените придобивки од обрежувањето ги надминуваат ризиците им помогнале на родителите да одлучат да се обрежат.
Сепак, овие здравствени придобивки не се доволни за ААП да препорача обрежување за сите новороденчиња, а постапката се смета за изборна. Тоа значи дека одлуката за обрежаните наспроти необрежаните е оставена на родителите.
За да ви помогнеме подобро да ги разберете добрите и лошите страни на обрежувањето, ајде да погледнеме некои од неговите придобивки и ризици.
„Постојат некои минимални придобивки и некои минимални ризици [за обрежувањето]“, рече д-р Ендрју Фридман, уролог во Cedars-Sinai во неодамнешниот блог пост. „Нема доволно корист за да се каже дека мора да го направите тоа, и нема доволно ризик да се каже дека никогаш не можете да го направите тоа“.
Според Cedars-Sinai, придобивките од обрежувањето може да вклучуваат:
Лошите страни на обрежувањето на пенисот вклучуваат:
Кога вашето бебе е обрежано, тој е легнат на грб и ги држи рацете и нозете додека му се чисти пенисот. Следно, ќе се примени анестетик. Клиниката Мајо вели дека ова е типично крема за вкочанетост што се става на и околу пенисот, за да не чувствуваат болка.
Штом анестетикот ќе стапи на сила, на пенисот се прикачува или пластичен прстен или стегач. Конечно, кожичката се отстранува.
Клиниката Кливленд забележува дека се користи скалпел за отстранување на кожичката. Откако ова ќе заврши, маст и газа се ставаат над пенисот за да помогнат во заздравувањето. Не се потребни шевови, а постапката трае околу 20 минути.
Според Универзитетот во Јута, обрежувањето на возрасните е слично, но може да вклучува општа анестезија и засек за кој се потребни шевови.
Колку време е потребно за заздравување на обрежувањето?
Заздравувањето од обрежувањето обично трае околу седум до 10 дена, според Family Doctor. Можете да му помогнете на вашето бебе да го помине процесот со нежно чистење на областа со сапун и вода по секоја промена на пелена и нанесување лековита маст за да ја смирите секоја иритација.
Детската болница Dartmouth Health препорачува ставање капка Aquaphor, вазелин или антибиотска крема на пенисот или внатре во пелената околу пет до седум дена по обрежувањето. Исто така, забележува дека може да видите некоја бела или жолта обвивка на главата на пенисот додека заздравува.
Според Nationwide Children’s Hospital, може да очекувате и оток и модринки на пенисот по обрежувањето. Смирувачките бањи со сунѓер два до четири пати на ден може да бидат корисни. Можете исто така да разговарате со вашиот лекар за користење на ацетаминофен за да ја намалите непријатноста на вашето бебе додека заздравува.
За да откриете повеќе за обрежувањето, можете да ја погледнете Здравствената библиотека за обрежување на Њујорк-Презвитеријан.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview