Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Манди Харенберг
Има премногу потресни приказни за бебиња и мали деца кои претрпеле сериозни повреди или дури и смрт поради несреќа во домот. Се надевате дека тоа нема да му се случи на вашето семејство, а преземањето превентивни мерки е првиот чекор за да се осигурате дека тоа нема да се случи.
Декорирањето на куќата е обред на премин за новите родители и старателите. Тоа помага да се заштити вашето бебе од опасности дома.
„Истражувањата покажуваат дека децата имаат поголема веројатност да бидат повредени дома отколку каде било на друго место“, рече педијатарот д-р Кимберли Џулијано во неодамнешната статија на Клиниката Кливленд. „Дел од тоа можеби е затоа што децата поминуваат многу време дома во споредба со други места.
Децата, исто така, обично имаат помалку директен надзор дома.
„На училиште, наставниците секогаш гледаат. А тренерот е тука за време на играта или вежбањето на вашето дете“, додаде Џулијано. „Дома, постои поголема веројатност да има време сами“.
Згора на тоа, бебињата се склони кон несреќи.
Природно љубопитни, тие сакаат да истражуваат со допирање и ставање работи во уста.
Експертите од училиштето за бебиња Јеил – иницијатива за истражување и едукација на Универзитетот Јеил – велат дека „устата на вашето бебе е нивната примарна алатка за истражување на нови предмети“.
Исто така, бебињата лесно се сопнуваат и паѓаат бидејќи им недостасува координација потребна за маневрирање околу мебелот, апаратите и скалите.
Конечно, ризикот и опасноста не се концепти што бебињата ги разбираат. Тие не ја земаат предвид опасноста од ризичното однесување како што е преблиску до скали.
Во неодамнешниот извештај, safehome.org тврди дека близу 40% од родителите рекле дека повредата на нивното дете можела да се избегне доколку презеле соодветни мерки за заштита на децата.
Ставањето на безбедноста на прво место е клучно за намалување на веројатноста за повреда на вашето бебе или мало дете.
Без оглед на тоа како ќе одлучите да го заштитите вашиот дом за бебиња, повеќето материјали можете да ги купите во вашата локална продавница за подобрување на домот или преку Интернет. Прашање е само да пронајдете нешто што ви се допаѓа што е во рамките на вашиот буџет.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview