Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Indiana University
Тие се продаваат ширум светот, често продавајќи се на мало за повеќе од 2,50 долари по вреќа од две унца: колачиња за лактација, за кои производителите тврдат дека го зголемуваат млекото кај луѓето кои дојат. Многумина тврдат дека тие работат – но што вели науката?
Неколку ценети истражувачи за исхрана соработуваа на „Ефективноста на колачињата за лактација врз стапките на производство на човечко млеко: рандомизирано контролирано испитување“, неодамна објавено во The American Journal of Clinical Nutrition.
Алисон, д-р Дејвид Б. опсег на возраст. Нивните наоди не открија докази за ефектот на консумирањето колачиња за лактација врз производството на мајчино млеко.
„Премногу често во областа на исхраната и храната, силните верувања – понекогаш дури и добро образложените претпоставки засновани на некои научни сознанија – се погрешни за покажани факти“, рече Алисон. „Со претпоставките се добри, но подобро е да се знае. Дознаваме за ефектите од исхраната и додатоците во исхраната преку ригорозни, рандомизирани, контролирани испитувања. Откако направивме таква студија за колачињата за лактација, не најдовме докази за нивната ефикасност.
„Ова не значи дека е невозможно кое било колаче за лактација да влијае на производството на човечко млеко“, продолжува тој. „Оваа студија сугерира дека колачињата што ги проучувавме – под условите што ги проучувавме – немаат забележителен ефект. Се чини дека товарот на докажување сега е на оние кои тврдат дека има ефект.
Студијата следела 176 родители од САД кои исклучиво доеле здрави двомесечни бебиња. На една група родители и беше обезбедена порција комерцијално достапни колачиња за лактација кои требаше да ги консумираат дневно во текот на еден месец; другата група родители јаделе порција конвенционални колачиња кои не се наменети за зголемување на лактацијата, секој ден во текот на еден месец. Преку неделно истражување, родителите пријавиле количество млеко што го произвеле откако следеле потврден протокол за изразување млеко со помош на пумпа за гради во болница, обезбедувајќи податоци кои ги анализирале и авторите на студијата и независен статистичар. Овие податоци покажаа дека влијанието на конзумирањето колачиња за лактација немало значајно влијание врз тоа колку млеко всушност било произведено или се сметало дека е произведено од родителите кои дојат.
Авторите тврдат дека потрошувачите треба да бидат претпазливи кога го разгледуваат потенцијалниот ефект на овој производ или која било храна и/или додаток што промовира придобивки за промовирање на здравјето без објавени, рецензирани научни докази за поддршка на неговите тврдења. Како што забележаа истражувачите, овие колачиња за лактација може да содржат значителни калории и шеќери, што може да влијае на напорите за слабеење после породувањето и поврзани здравствени проблеми.
„И покрај тоа што сум лекар и нутриционист фокусиран на исхрана во рана возраст, сè уште се сеќавам колку ми беше тешко доењето со двете мои деца“, рече водечкиот автор на студијата Ана М. Паласиос, д-р, д-р, доцент. Одделот за здравствена политика и здравје на заедницата, Џиан-Пинг Хсу Колеџот за јавно здравје на Јужниот универзитет во Џорџија.
„Нашето истражување нагласува дека колачињата за лактација, кои вклучуваат додадени шеќери и заситени масти, можеби ги немаат споменатите наводни придобивки од зголемувањето на производството на млеко. ограничување на слабеењето по бременоста и намалување на потрошувачката на поздрава храна. Потребни се повеќе истражувања за подобро да се разбере која храна и хранливи материи можат најдобро да помогнат да се зголеми снабдувањето со млеко кај различните популации“.
Повеќе информации:
Ана М. Паласиос и други, Ефективност на колачињата за лактација врз стапките на производство на мајчино млеко: рандомизирано контролирано испитување, Американскиот весник за клиничка исхрана (2023). DOI: 10.1016/j.ajcnut.2023.03.010
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview