Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Amy McCaig, Rice University
Нов медицински уред развиен од студенти од Универзитетот Рајс ќе им помогне на предвремено родените бебиња во земјите во развој да добијат кислород кој спасува живот без да им го оштети видот.
Светската здравствена организација проценува дека до 95% од 2,4 милиони предвремено родени бебиња годишно имаат потреба од респираторна поддршка. Најдобар метод на лекување е традиционалниот CPAP со систем за мешање воздух-кислород, кој е критичен за одржување на соодветно ниво на кислород.
За жал, овие уреди може да чинат илјадници долари; затоа, медицинските услуги во земјите со ниски ресурси често се принудени да импровизираат третман. Ова може да доведе до компликации, вклучително и оштетување на белите дробови и/или ретинопатија кај недоносените, што се јавува кога предвремено родените бебиња добиваат премногу кислород. Тешките случаи може да доведат до слепило.
„Avatar: The Last Air Blender“, тим на Rice 360 ​​кој работи во Oshman Engineering Design Kitchen (OEDK), го сочинуваат Харлан Кук, Ојас Дамбре, Бренан Кеог и Леора Максуд. Тој требаше да развие едноставен, евтин воздушен блендер кој би можел да работи без струја, бидејќи електричната енергија не е секогаш лесно достапна или доверлива во услови со ниски ресурси.
Тимот го базираше дизајнот на 3D-печатениот уред на шприц. Клипот што се вклопува во цевката на шприцот е прикачен на тесен цилиндар што овозможува проток на кислород низ него да тече. Благодарение на ефектот Вентури, содржината на кислород се дифузира додека се движи низ цилиндерот, а клипот може да се прилагоди за да го менува односот на воздухот и кислородот што влегува. на предвремено родени бебиња.
Додека тимот сè уште го дотерува својот уред, се надева дека на крајот ќе биде достапен за масовно производство и дистрибуција до областите на кои им е потребна.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview