Итни случаи:  

Повикај доктор

Вродената дијафрагмална хернија (CDH) е честа состојба, која влијае на едно на секои 2.500 раѓања. До 30% од засегнатите бебиња умираат од него. Главниот проблем се неразвиените бели дробови. Состојбата вклучува и дупка во дијафрагмата, која педијатриските хирурзи хируршки ја коригираат во првата недела од животот. Досега, имаше малку медицинско знаење за тоа како се развива ЦДХ или што точно оди наопаку за време на ембрионалниот развој. Д-р Ричард Вагнер, педијатриски хирург и научник во Универзитетската болница во Лајпциг, се здружи со истражувачите од Општата болница во Масачусетс во Бостон за да воспостават нов клеточен модел специфичен за пациентот на Медицинскиот факултет Харвард. Користејќи го нивниот модел, истражувачите истражувале можни начини за лекување на оваа состојба. Работата е објавена во American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Бебињата со ЦДХ се ставаат на вентилатор веднаш по раѓањето. „Успеавме да ги изолираме матичните клетки од течноста што се цица од белите дробови на децата и на друг начин се отстранува, и да ги одгледуваме во лабораторија“, објаснува д-р Вагнер, првиот автор на студијата.
Додека работел како постдокторски истражувач во САД, докторот од Лајпциг ги испитувал матичните клетки во лабораторија заедно со американските истражувачи, дизајнирајќи клеточни модели на дишните патишта на малите пациенти. Ова им даде пристап за прв пат до „живото“ човечко белодробно ткиво од пациенти со ЦДХ. Тие потоа ги споредија матичните клетки од здрави и неразвиени бели дробови.
Кога истражувачите ги разгледале молекуларните својства на матичните клетки, откриле дека тие биле изменети поради воспаление. Сепак, терапијата со лекови во клеточниот модел успеа да ја врати функционалноста. „Го тестиравме овој процес и кај животински модели и покажавме дека третманот придонел за подобар развој на белите дробови и таму. во воспоставениот животински модел“, објаснува д-р Вагнер.
Третманот беше изведен со стероид дексаметазон. Овој лек веќе се користи во клиничката пракса за да предизвика зрелост на белите дробови кај фетусот кога постои ризик од предвремено раѓање за време на бременоста.
„Она што е најпривлечно е фактот дека веќе знаеме дека овој лек не е штетен во бременоста. Ако сакаме да собереме повеќе податоци во лабораториските истражувања, би било можно подоцна во клиничките испитувања да се истражи дали има предности од администрирањето на лекот. за време на бременоста со цел да се забави можното воспаление во организмот и да им се помогне на белите дробови да растат“, вели д-р Вагнер. Тој додаде дека целта е во иднина да може да се интервенира со лек директно по дијагнозата на дијафрагмална хернија, што се случува околу 20-та недела од бременоста.
Повеќе информации:
Ричард Вагнер и сор., Базален клеточен модел на дишните патишта добиен од трахеален аспират открива проинфламаторен епителен дефект во вродена дијафрагмална хернија, Американско списание за медицина за респираторна и критична нега (2023). DOI: 10.1164/rccm.202205-0953OC
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview