Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Бат
Кога е вистинското време и кој е најдобриот начин да разговарате со децата за нивната тежина?
Новиот ресурс, чиј автор е истражувачите од Универзитетот во Бат со британската диететска асоцијација (БДА) за дебелина и специјалисти за педијатриски групи, се надева дека ќе помогне да се надминат некои од овие предизвикувачки прашања со кои се соочуваат многу родители и старатели.
Намалувањето на дебелината кај децата во Обединетото Кралство е се поголем предизвик. Дигиталните податоци на NHS од 2021 година покажаа дека има значителен пораст на бројот на деца кои живеат со дебелина во Англија за време на пандемијата. Во моментов, во последната година од основното училиште (6-та година) повеќе од четвртина од сите деца живеат со дебелина, а стапките се највисоки во најсиромашните области.
Во 1990 година, само 5% од децата во 6-та година би биле класифицирани како живеат со дебелина, што укажува на забележителен пораст во изминатите 30 години.
Помагањето на повеќе деца да постигнат здрава тежина може да го намали нивниот ризик од развој на болести, како што се дијабетес или хипертензија, во подоцнежниот живот. Физичката активност и здравата исхрана, исто така, можат да помогнат да се подобри самодовербата и благосостојбата на децата, па затоа е важно да се поттикне сами по себе, како и за одржување на здрава тежина.
Признавајќи дека некои родители можеби се загрижени за тоа како да избегнат да ги натераат децата да се чувствуваат лошо за себе кога зборуваат за тежината, истражувачите зад упатството „Разговарајте со вашето дете за тежината“, нудат практични предлози кои можат да помогнат да се обликуваат овие разговори попозитивно.
Опфаќа теми како разбирање што влијае на мислите на децата околу тежината, намалување на вината и попозитивно зборување за храната и физичката активност во домот и семејството. Упатството беше развиено со комбинирање на опсежно истражување со експертски придонес, вклучувајќи ги и ставовите на децата и родителите.
Една важна алатка за преземање, сугерира, е родителите да избегнуваат да ја критикуваат сопствената тежина или изглед и изгледот на другите луѓе. Кога го прават ова, децата слушаат и тоа може да ги натера да мислат дека вака ќе им се суди.
Иако има моменти кога родителите можеби ќе треба да зборуваат за тежината, тоа сугерира дека врамувањето на разговорите околу потребата од промени за да им се помогне на децата да растат и да бидат здрави може да помогне да се избегнат да бидат загрижени за нивната тежина.
Конечно, сугерира дека и другите луѓе кои редовно се грижат за децата, како што се бабите и дедовците, можат да помогнат. На пример, децата подобро ќе разберат ако ги добијат истите пораки од сите. Друг предлог е идејата за заеднички избор на храна и активности.
Водечкиот истражувач, професорката Фиона Гилисон од Одделот за здравство на Универзитетот во Бат, објасни: „Креирањето на насоките е резултат на долгогодишна работа за да се обидат да се намалат дел од анксиозноста и да им се помогне на семејствата да имаат отворени и конструктивни разговори. за тежината – ако и кога треба. Одлично е што конечно беше објавено и се надеваме дека ќе им помогне на многу родители и старатели кои сакаат да ги поддржат своите деца околу оваа тема.
Д-р Лаура Стјуарт, член на Британската диететска асоцијација (БДА) специјалист за дебелина, рече: „Регистрираните диететичари ја разбираат важноста од поддршката на родителите во дискусијата за темата тежина со нивните деца. со Универзитетот во Бат за добивање на овој нов ресурс достапен за родителите. Драго ни е што тој ќе биде широко достапен за да помогне во отворени и конструктивни семејни разговори“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview