Итни случаи:  

Повикај доктор

Децата кои се борат со дебелината треба да се оценуваат и третираат рано и агресивно, вклучително и со лекови за деца на возраст од 12 години и операција за оние на возраст од 13 години, според новите упатства објавени во понеделникот. Долгогодишната практика на „будно чекање“ или одложување на третманот за да се види дали децата и тинејџерите сами ја надминуваат или ја надминуваат дебелината само го влошува проблемот што влијае на повеќе од 14,4 милиони млади луѓе во САД. Ако не се лекуваат, дебелината може да доведе до доживотни здравствени проблеми , вклучувајќи висок крвен притисок, дијабетес и депресија.
„Чекањето не функционира“, вели д-р Ихуома Енели, коавтор на првото упатство за дебелината кај децата по 15 години од Американската академија за педијатрија. „Она што го гледаме е продолжување на зголемувањето на телесната тежина и веројатноста дека тие ќе имаат (дебелина) во зрелоста“.
За прв пат, упатствата на групата ги поставуваат возрастите во кои на децата и тинејџерите треба да им се понудат медицински третмани како што се лекови и хирургија – покрај интензивната исхрана, вежбањето и други интервенции во однесувањето и начинот на живот, рече Енели, директор на Центарот за здрава тежина. и исхрана во Националната детска болница.
Општо земено, лекарите треба да им понудат на адолесцентите од 12 години и постари кои имаат пристап до соодветни лекови за дебелина и на тинејџерите од 13 години и постари со тешка дебелина, упатувања за операција за губење на тежината, иако ситуациите може да варираат.
Насоките имаат за цел да го ресетираат неточниот поглед на дебелината како „личен проблем, можеби неуспех на трудољубивоста на личноста“, рече д-р Сандра Хасинк, медицински директор на Институтот за здрава тежина во детството ААП и коавтор на упатствата. .
„Ова не се разликува од тоа што имате астма и сега имаме инхалатор за вас“, рече Хасинк.
Младите луѓе кои имаат индекс на телесна маса што го исполнува или надминува 95-от перцентил за деца од иста возраст и пол се сметаат за дебели. Децата кои го достигнуваат или надминуваат 120-от перцентил се сметаат за тешки дебели. БМИ е мерка за големината на телото врз основа на пресметка на висината и тежината.
Дебелината погодува скоро 20% од децата и тинејџерите во САД и околу 42% од возрасните, според Центрите за контрола и превенција на болести.
Насоките на групата земаат предвид дека дебелината е биолошки проблем и дека состојбата е сложена, хронична болест, рече Арон Кели, ко-директор на Центарот за медицина за детска дебелина на Универзитетот во Минесота.
„Дебелината не е проблем со начинот на живот. Тоа не е болест на животниот стил“, рече тој. „Тоа претежно произлегува од биолошки фактори.
Упатствата доаѓаат откако се појавија нови третмани со лекови за дебелина кај децата, вклучително и одобрување кон крајот на минатиот месец на Wegovy, неделна инјекција, за употреба кај деца на возраст од 12 години и постари. Различни дози на лекот, наречени семаглутид, исто така се користат под различни имиња за лекување на дијабетес. Една неодамнешна студија објавена во New England Journal of Medicine покажа дека Wegovy, направен од Novo Nordisk, им помага на тинејџерите да го намалат својот БМИ за околу 16% во просек, подобро од резултатите кај возрасните.
Во рок од неколку дена од одобрението на 23 декември, педијатарот д-р Клаудија Фокс го препишал лекот на еден од нејзините пациенти, 12-годишно девојче.
„Она што им нуди на пациентите е можноста дури и да имаат речиси нормален индекс на телесна маса“, рече Фокс, исто така специјалист за управување со тежината на Универзитетот во Минесота. „Тоа е како сосема различно ниво на подобрување.
Лекот влијае на тоа како патиштата помеѓу мозокот и цревата ја регулираат енергијата, вели д-р Џастин Рајдер, истражувач за дебелина во детската болница Лури во Чикаго.
„Тоа работи на тоа како вашиот мозок и стомак комуницираат еден со друг и ви помага да се чувствувате посити отколку што би биле“, рече тој.
Сепак, тешко е да се добијат специфични дози на семаглутид и други лекови против дебелина поради неодамнешниот недостиг предизвикан од производствените проблеми и големата побарувачка, делумно поттикнати од познатите личности на TikTok и другите платформи на социјалните медиуми кои се фалат со зголемено губење на тежината.
Покрај тоа, многу осигурителни компании нема да платат за лекот, кој чини околу 1.300 долари месечно. „Јас го испратив рецептот вчера“, рече Фокс. „Не задржувам здив дека осигурувањето ќе го покрие.
Еден експерт за детска дебелина предупреди дека иако децата со дебелина мора да се лекуваат рано и интензивно, тој се грижи дека некои лекари може премногу брзо да се свртат кон лекови или операција.
„Не е дека сум против лековите“, вели д-р Роберт Лустиг, долгогодишен специјалист по педијатриска ендокринологија на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. „Јас сум против сакајќи-не сакајќи употребата на тие лекови без да се реши причината за проблемот.
Лустиг рече дека децата мора да се оценуваат индивидуално за да се разберат сите фактори кои придонесуваат за дебелината. Тој долго време го обвинуваше премногу шеќерот за порастот на дебелината. Тој повикува на остар фокус на исхраната, особено на ултраобработената храна која е богата со шеќер и малку влакна.
Д-р Стефани Бирн, педијатар во медицинскиот центар Седарс Синаи во Лос Анџелес, рече дека би сакала повеќе истражувања за ефикасноста на лекот кај поразновидна група деца и за потенцијалните долгорочни ефекти пред да почне редовно да го препишува.
„Би сакала да видам да се користи на малку поконзистентна основа“, рече таа. „И јас би морал тој пациент да доаѓа доста често за да биде надгледуван“.
Во исто време, таа го поздрави новиот акцент на групата на брз, интензивен третман за дебелина кај децата.
„Дефинитивно мислам дека ова е сознание дека диетата и вежбањето нема да го направат тоа за голем број тинејџери кои се борат со ова – можеби мнозинството“, рече таа.
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview