Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Американското здружение за срце
Лекувањето на децата со кардиомиопатија треба да се персонализира врз основа на основната причина, симптомите и прогресијата на состојбата кај секое дете, се вели во новото научно соопштение на Американското здружение за срце објавено денес во списанието Circulation.
Кардиомиопатија е болест на срцевиот мускул што може да го отежне срцето да пумпа крв до остатокот од телото, а тоа може да доведе до срцева слабост и смрт. Постојат неколку видови на педијатриски кардиомиопатии и сите тие се ретки, но сепак опасни по живот состојби. Тие погодуваат 1 од секои 100.000 деца, според студиите засновани на населението во САД, Финска и Австралија.
Новата научна изјава, прва што се фокусира на третман за кардиомиопатија кај деца, ги нагласува важните разлики меѓу различните видови третмани за кардиомиопатија и срцева слабост кај децата и возрасните. Изјавата е придружник на научната изјава на Здружението за 2019 година фокусирана на дијагнозата на детска кардиомиопатија.
„Детските кардиомиопатии може да имаат слични имиња на кардиомиопатиите кај возрасните; сепак, тие често имаат многу различни причини, различни фактори на ризик, различни патишта на прогресија и различни исходи“, рече Стивен Е. Липшулц, д-р, ФАХА, претседател на групата за пишување изјави. . „Децата ги немаат истите фактори во однесувањето или животната средина кои придонесуваат за кардиомиопатија – генерално, тие не пушат; тие не пијат алкохол; тие немаат долготрајни состојби како што се дебелината или дијабетес тип 2. , третманите кај децата, кои може да варираат од замена на исчезнатите ензими до трансплантација на срце, мора да бидат приспособени на основните причини за нивната кардиомиопатија“.
Многу од причините за кардиомиопатија кај децата се поврзани со генетски абнормалности – наместо дијабетес тип 2, алкохолизам, долгорочен висок крвен притисок или семејна историја, како што се гледа кај возрасните. Симптомите на кардиомиопатија кај децата може да вклучуваат отежнато дишење; срцеви палпитации; несвестица за време на физичка активност; оток на глуждовите, стапалата, нозете, стомакот или застојот на вените на вратот; или симптоми на срцева слабост, како што се проблеми со дишењето, лошо хранење или раст, прекумерно потење, низок крвен притисок или замор.
Комитетот за пишување изјави се фокусираше на третман за најчестите кардиомиопатии кај децата:
Детската кардиомиопатија може да се дијагностицира во различни фази – некои пациенти може да носат генетска абнормалност за состојбата, но да немаат никакви симптоми, додека други може да имаат тешки симптоми или краен стадиум на болеста, според комисијата за пишување изјава. Лекарите се повикани темелно да ги испитаат и проценат своите педијатриски пациенти за да ја идентификуваат основната причина за состојбата за да развијат план за лекување.
„Генетското тестирање на сите деца со кардиомиопатија е разумно и веројатно ќе има клиничка вредност“, рече Липшулц, кој исто така е професор на одделот за педијатрија и поранешен претседател за педијатрија на Универзитетот во Бафало, Џејкобс Факултетот за медицина и биомедицински науки во Бафало, Њујорк. „Ваквиот генетски скрининг може да резултира со финансиски и емоционални заштеди на трошоците.
Други клучни точки од комисијата за пишување изјави:
„Иднината е ветувачка, бидејќи ограничувањата во големината на примерокот и финансирањето во педијатриските клинички испитувања сега се решаваат со употреба на мрежи за учење кои вклучуваат повеќе центри за детска кардиомиопатија“, рече Липшулц. „Иновативната употреба на мултицентрични регистри и адаптивниот дизајн на испитувања имаат потенцијал да ги унапредат и усовршат идните тераписки опции за специфични причини за детска кардиомиопатија“.
Повеќе информации:
Стратегии за третман за кардиомиопатија кај деца: научна изјава од Американското здружение за срце, циркулација (2023). DOI: 10.1161/CIR.00000000000001151
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview