Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Центарот за здравствена наука на Универзитетот во Тексас во Хјустон
Повеќе адолесценти во САД се подложени на операција за губење на тежината, според истражувачите од UTHealth Хјустон. Студијата е објавена во JAMA Pediatrics.
Бројот на метаболички и баријатриски операции кај младите на возраст од 10 до 19 години е во пораст од 2016 година, но новиот извештај покажува дека меѓу 2020 и 2021 година, бројот на операции за слабеење кај младите се зголемил за речиси 20%.
Детската дебелина влијае на едно од пет деца и тинејџери, што претставува речиси 15 милиони адолесценти на возраст од 2 до 19 години во САД, според Центрите за контрола и превенција на болести.
„Оваа анализа покажува дека семејствата носат одлука почесто да одат на баријатриска хирургија од година во година, а особено меѓу оние од расно и етнички различно потекло“, рече Сара Месија, д-р, прв автор на студијата и професор по епидемиологија на UTHealth Хјустон Факултетот за јавно здравје. „Ова е важен наод со оглед на разликите во факторите на ризик од кардиометаболни болести кои несразмерно влијаат на овие групи“.
Во кохортната студија, истражувачите собраа податоци од 1.346.468 учесници на возраст меѓу 10 и 19 години и возрасни постари од 19 години од Програмата за акредитација и подобрување на квалитетот на метаболичката и баријатриската хирургија помеѓу 2015 и 2021 година.
Истражувачите откриле дека во 2021 година, завршувањето на метаболичката или баријатриската хирургија се зголемило од 182 на 258 кај црните младинци, од 179 на 273 процедури кај младите од Шпанија и од 459 на 518 процедури кај белите млади.
Претходно оваа година, Американската академија за педијатрија објави нови упатства за третман на дебелината, кои препорачуваат промени во животниот стил, како и хирургија и лекови за адолесцентите.
„Особено бевме заинтересирани за трендовите на користење, откако Американската академија за педијатрија објави изјава кон крајот на 2019 година, во која за прв пат одобрува поголем пристап до операција за адолесцентите. Нашата анализа сугерира дека овие пристапни канали се користат, и почесто, дури и за време на Пандемија COVID-19“, рече Месија.
Повеќе информации:
Сара Е. Месија и сор., Употреба на метаболичка и баријатриска хирургија кај младите во САД, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.0803
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview