Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Мисури
Истражувач на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мисури, кој ги испитувал околностите зад педијатриските напади со огнено оружје, открил дека повеќето жртви на пукање деца биле застрелани на отворено од непознати причини и веројатно не биле намерно цел.
Повредите од огнено оружје ги надминаа несреќите со моторни возила како водечка причина за смртност на деца во 2020 година. Нападот стана најчеста причина за повреди од огнено оружје меѓу американските деца и адолесценти, надминувајќи ги самоубиствата од огнено оружје и несреќните повреди од огнено оружје. Сепак, постојат многу малку истражувања кои ги испитуваат околностите зад овие педијатриски напади.
Група истражувачи предводени од д-р Мери Бернардин, асистент професор по клиничка итна медицина и педијатриска итна медицина, испитувале случаи на деца кои се пријавиле во детската болница Сент Луис со повреди од огнено оружје од 2014 до 2017 година. Истражувачите откриле дека 72% од овие деца биле застрелани на отворено од непознат стрелец, чија мотивација била непозната во 93% од случаите.
„Претходните истражувања често ги опишуваа жртвите на педијатриско огнено оружје како жртви на напад меѓу луѓе кои се меѓусебно познати, што подразбира вина од страна на жртвата“, рече Бернардин. „Ова истражување покажува дека во повеќето случаи децата кои се застрелани можеби не биле наменетата цел и дека жртвата и стрелецот се непознати еден на друг.
Според истражувањето, најчеста околност било пукањето на отворено од непознат стрелец со непозната мотивација. Вториот најчест опис беше пукање во автомобил. Жртвите често ги опишуваат овие пукотници како што се случиле додека детето правело активности на отворено, како што се одење дома од училиште, играње во парк или седење на столчето од нивната куќа.
Помалку од 15% од престрелките биле очигледни намерни напади, кои би вклучиле расправии или обиди за грабежи. Три поштенски шифри за инциденти со висок ризик во Сент Луис Сити сочинуваат 40% од престрелките.
„Децата кои живеат во областите каде што често се случуваат престрелки трпат сè поголем број повреди и смртни случаи од огнено оружје“, рече Бернардин. „За подобро информирање на соодветните интервенции на јавната политика, мораме да разбереме зошто и како се случуваат овие престрелки. Повеќето деца се жртви на околностите едноставно поради основните услови на населбите во кои живеат, а не жртви поради какви било сопствени дејства. ”
Неодамна беше објавено „Журнал за хируршко истражување“ (Journal of Surgical Research). Покрај Бернардин, коавторите на студијата вклучија и истражувачи од Медицинскиот факултет на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис и детската болница Сент Луис. Оваа студија го следи претходното истражување предводено од Бернардин, кое откри дека зголемените стапки на инфекција со COVID-19 се поврзани со зголемување на зачестеноста и смртноста на педијатриските повреди од огнено оружје.
Повеќе информации:
Мери Елизабет Бернардин и соработниците, Околности и асоцијации за повреда на деца од огнено оружје запишување програма за интервенција со насилство, весник за хируршки истражувања (2023). DOI: 10.1016/j.jss.2022.12.032
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview