Итни случаи:  

Повикај доктор

Кога на дете со дијабетична кетоацидоза (ДКА) му е потребна интензивна нега, лекарите често ги следат нивоата на кетони во крвта за да утврдат дали третманот успешно го сменил абнормалното производство на кетони. Сепак, употребата на нивоата на кетони во крвта за дијагностицирање на DKA или одредување дали DKA кај детето е решена, не е ригорозно проучена. Но, сега, истражувањето на Елиза Трембли, д-р и други во Бостонскиот детски оддел за ендокринологија и медицинска критична нега и Одделот за кардиологија покажува дека одредена вредност на плазматскиот бета-хидроксибутират (BOHB) може да сигнализира дека DKA клинички се решила и дека интензивниот третман може запре.
Широкото усвојување на оваа дефинирана крајна точка може да отстрани дел од несигурноста од следењето на DKA. Тоа потенцијално би можело да ја заврши интензивната нега во вистинско време – наместо непотребно да се продолжува – и да ги ослободи ресурсите на ICU, вели Трембли.
Кога детето со дијабетес тип 1 нема доволно инсулин, неговото тело произведува голема количина кетони – производ на разградување на мастите што мозокот може да ги користи за метаболизам. Кетоните се кисели и ако нивото на кетони стане превисоко, детето може да развие опасна по живот ДКА.
Со години, единствениот начин за мерење на кетоните во клиничката пракса беше преку урината. Сепак, тој метод не ги одразувал нивоата на кетон во реално време, и конкретно го мери ацетоацетат, кетон чија концентрација во крвта е значително помала од онаа на BOHB, најистакнатиот кетон присутен во DKA.
Но, неодамна, мерењето на BOHB стана изводливо благодарение на технолошкиот напредок. Може да се мери во примерок од крв во клиничка хемиска лабораторија или преку тест на крвта со прст со рачен метар. Во 2021 година, Трембли и нејзините колеги открија дека BOHB може точно да ја предвиди DKA кај децата и адолесцентите кои се во итна медицинска помош. Наодот ја постави основата за најновиот круг на истражување: пристигнување до крајна точка за третман со ДКА.
За тековната студија, објавена во Педијатриски Дијабетес, Трембли и нејзините колеги анализирале податоци од 403 хоспитализирани деца кои биле третирани за ДКА со интравенски инсулин и чии нивоа на БОХБ биле измерени во тој период.
Врз основа на овие информации, тимот утврди дека вредноста на BOHB од <1,5 mmol/L може да се користи за да се дефинира резолуцијата на DKA. Трембли се надева дека наодот ќе им даде на лекарите подобро разбирање за тоа кога може да заврши интензивната нега на ДКА. И со употребата на рачни мерачи на кетонски крв за мерење на BOHB, кои добро корелираат со лабораториски мерења до приближно 5 mmol/L, на некои болници може да им се обезбеди поедноставен, попристапен начин за дефинирање на резолуцијата на DKA. „Во многу земји, болниците и здравствените установи немаат пристап до добро опремени лаборатории за клиничка хемија“, вели Трембли. „Да се ​​биде во можност да се утврди дали детето има DKA преку едноставен тест на крвта во точка на грижа може да им помогне на лекарите кои работат во установи со ограничени ресурси ефикасно да дијагностицираат и лекуваат DKA“. Повеќе информации:
Elise Schlissel Tremblay et al, Употреба на плазма бета-хидроксибутират за дефинирање на резолуцијата на дијабетична кетоацидоза, Педијатриски дијабетес (2022). DOI: 10.1111/pedi.13437
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview