Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Karolinska Institutet
Истражувачите од Институтот Каролинска во Шведска истражувале како предвременото раѓање и растот на фетусот се поврзани со ризикот од атријална фибрилација до средна возраст. Студијата, која е објавена во JAMA Pediatrics, покажува дека раѓањето предвремено или големо за гестациската возраст е поврзано со зголемен ризик од атријална фибрилација подоцна во животот. Да се ​​биде мал за гестациската возраст при раѓање беше поврзан само со зголемен ризик од атријална фибрилација до 18-годишна возраст.
Инциденцата на атријална фибрилација кај младите се зголеми во текот на изминатите неколку децении, од ниски нивоа.
„Атријалната фибрилација на млада возраст може да вклучи тежок социо-економски товар за засегнатите индивидуи и треба да дознаеме повеќе за основните причини за болеста“, вели првиот автор на трудот Фен Јанг, докторант на Одделот за глобално здравје, Каролинска. Институт. „Нашите наоди може да ја истакнат потребата за следење и спречување на болеста кај поединци со зголемен ризик од атријална фибрилација.
Според Националниот одбор за здравје и благосостојба, приближно 5% од бебињата родени во Шведска се предвремено родени (т.е. родени пред 37-та недела). Претходните студии покажаа дека оние родени предвремено или со ограничување на растот на фетусот имаат малку поголема веројатност да развијат кардиоваскуларни болести, како што се исхемична срцева болест, мозочен удар и срцева слабост, подоцна во животот.
До денес има малку или мешани наоди во врска со ризикот од атријална фибрилација кај оние со неповолни исходи при раѓање. Атријалната фибрилација го зголемува ризикот од мозочен удар и други кардиоваскуларни состојби и е најчеста форма на срцева аритмија. Главно ги погодува средовечните и постарите лица. Проценетата инциденца кај младите е ниска, од 0,12% до 0,16%.
Колаборативна студија во која учествуваа истражувачи од Институтот Каролинска сега го истражува ризикот од атријална фибрилација според предвременото раѓање и растот на фетусот.
„Откривме дека индивидуите родени предвремено и оние кои биле големи за гестациска возраст при раѓање имале малку поголем ризик за развој на атријална фибрилација до средна возраст од оние со соодветни нормални исходи на раѓање“, вели главниот истражувач Кристина Ласло, вонреден професор на Одделот за глобално јавно здравје, Каролинска институт и виш предавач на Катедрата за јавно здравје и науки за грижа на Универзитетот во Упсала. „Поединците кои биле мали за гестациска возраст при раѓање имале зголемен ризик од атријална фибрилација до 18-годишна возраст, но не подоцна во зрелоста.
Зголемувањето на ризикот беше 30% за индивидуи родени предвремено, 55% за поединци кои беа големи при раѓање и 71% за индивидуи кои беа и предвремено и големи за гестациска возраст при раѓање.
Резултатите од студијата се засноваат на статистички анализи на повеќе од осум милиони раѓања од дански (1978-2016), фински (1987-2014) и шведски (1973-2014) медицински регистри на родени кои биле следени за инцидентна атријална фибрилација во националниот регистри на пациенти и причини за смрт до 2021 година. Резултатите беа споредени со браќата и сестрите во истите семејства. Бидејќи студијата беше набљудувачка, не можеше да се утврдат причинско-последични врски.
Истражувачите велат дека идните студии може да ја испитаат поврзаноста помеѓу предвременото раѓање, растот на фетусот и ризикот од атријална фибрилација до старост.
Повеќе информации:
Предвремено раѓање, мало за гестациска возраст и големо за гестациска возраст и ризикот од атријална фибрилација до среден век, JAMA Pediatrics (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.0083
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview