Итни случаи:  

Повикај доктор

Американските земјоделски претставници во петокот предложија нови нутриционистички стандарди за училишните оброци, вклучувајќи ги и првите ограничувања за додадени шеќери, со фокус на засладената храна како што се житариците, јогуртот, млекото со вкус и колачите за појадок. Планот објавен од страна на секретарот за земјоделство Том Вилсак, исто така, се стреми значително да го намали натриумот во оброците што им се служат на децата од нацијата до 2029 година, притоа правејќи ги правилата за храна направена со цели зрна пофлексибилни.
Целта е да се подобри исхраната и да се усогласат со американските диететски насоки во програмата која служи појадок на повеќе од 15 милиони деца и ручек на речиси 30 милиони деца секој ден, рече Вилсак.
„Училишните оброци се оброци со најголема хранлива вредност од кој било оброк што децата можат да го добијат надвор од домот“, рече Вилсак во интервјуто.
Првите ограничувања за додадените шеќери ќе бидат потребни во учебната 2025-2026 година, почнувајќи со храна со висока содржина на шеќер, како што се засладени житарки, јогурти и млека со вкус.
Според планот, на пример, контејнер од 8 унца чоколадно млеко може да содржи не повеќе од 10 грама шеќер. Некои популарни млека со вкус сега содржат двојно поголема количина. Планот, исто така, ги ограничува десертите со слатки житарки, како што се мафини или крофни, на не повеќе од двапати неделно за појадок.
До есента 2027 година, додадените шеќери во училишните оброци ќе бидат ограничени на помалку од 10% од вкупните калории неделно за појадок и ручек.
Предлогот, исто така, ќе го намали натриумот во училишните оброци за 30% до есента 2029 година. Тие постепено ќе се намалуваат за да се усогласат со федералните упатства, кои препорачуваат Американците на возраст од 14 години и постари да го ограничат натриумот на околу 2.300 милиграми дневно, со помалку за помладите деца .
Нивоата би паднале, на пример, од просечните околу 1.280 милиграми натриум дозволени сега по ручек за деца од 9 до 12 одделение на околу 935 милиграми. За споредба, типичен сендвич од мисирка со сенф и сирење може да содржи 1.500 милиграми натриум.
Здравствените експерти велат дека намалувањето на шеќерот и солта може да помогне да се намали ризикот од болести кај децата, вклучувајќи дебелина, дијабетес, висок крвен притисок и други проблеми кои често продолжуваат и во зрелата возраст.
Планот, детализиран во документ од 280 страници, наиде на различни реакции. Кејти Вилсон, извршен директор на Алијансата за урбана школа за храна, рече дека промените се „неопходни за да им се помогне на децата во Америка да водат поздрав живот“.
Но, Дајан Прат-Хивнер, портпаролка на Здружението за училишна исхрана, трговска група, рече дека училишните оброци се веќе поздрави отколку пред една деценија и дека зголемените регулативи се товар, особено за малите и руралните училишни области.
„Програмите за оброци во училиштата се на клучна точка“, рече таа. „Овие програми едноставно не се опремени да исполнуваат дополнителни правила.
Вилсак нагласи дека фазите на планот се менуваат во следните шест години за да им се овозможи на училиштата и на производителите на храна време да се прилагодат на новите стандарди. Тој на прес-конференција во петокот рече дека USDA исто така ќе финансира грантови до 150.000 американски долари за да им помогне на малите и руралните училишта да ги направат промените.
„Нашата надеж е дека многу училишни области и даватели на храна сами ќе ја забрзаат временската рамка“, рече тој.
Кортни Гејн, претседател на Здружението за шеќер, рече дека предлогот ги игнорира „многу функционални улоги“ што шеќерот ги игра во храната надвор од слаткоста и ја охрабрува употребата на замени за шеќер, кои не се целосно проучени кај децата. Замените за шеќер се дозволени според новите стандарди, рече Вилсак.
Како дел од планот, претставниците на земјоделството бараат повратни информации за предлогот кој ќе продолжи да бара 80% од сите житарки понудени за една недела да бидат цели зрна. Но, тоа ќе им овозможи на училиштата да служат храна која не е од цело зрно, како што се тортиљите од бело брашно, еден ден во неделата за да го менуваат своето мени.
Друга опција сугерира да се сервира млеко без вкус и без маснотии за најмалите деца и да се резервира чоколадо и други млека со вкус за средношколци.
60-дневен период за јавни коментари за планот се отвора на 7 февруари.
Ширики Кумањика, експерт за здравјето на заедницата на Факултетот за јавно здравје Дорнсајф на Универзитетот Дрексел, рече дека ако се направат правилно, некои од промените ќе им биде тешко да ги забележат децата: „Тие ќе видат работи што сакаат да ги јадат, но таа храна ќе бидете поздрави“, рече таа.
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview