Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Отава
Хокеарските лиги во Канада треба да ги променат сегашните правила и регулативи за да ја подигнат возраста за проверка на телото во играта од 13 на 15 години, вели новото истражување за ефектот на телесен контакт врз тинејџерите.
Прегледот на литературата беше предводен од д-р Кристијан Гулет од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Отава и детската болница во Источен Онтарио (CHEO) и ги повикува провинциските и територијалните влади да им дадат мандат на училиштата – вклучително и оние кои се вклучени во училишниот спорт – и спортските организации да основаат , ажурирање и спроведување на политики и протоколи за да се спречи потрес на мозокот, со голем фокус на контакт со телото.
Во моментов, хокеарските организации во Канада дозволуваат телесен контакт во натпреварувачките и рекреативните лиги од 13-годишна возраст. Но, студиите покажаа дека кога се започнува контакт со телото, повредите значително се зголемуваат, вклучително и стапката на потрес на мозокот.
Речиси половина од повредите во хокејот се предизвикани од проверка на телото, со стапки на повреди четири пати повисоки за децата и тинејџерите во лигите што дозволуваат проверка на телото. Други студии покажаа дека стапките на потрес на мозокот се намалуваат за над 50% кога се елиминира контактот со телото. Се проценува дека годишно во Канада се случуваат околу 200.000 потреси на мозокот, при што првенствено се погодени децата и младите. Хокејот на мраз е водечка причина за сите спортски и рекреативно поврзани ТБИ низ педијатриските возрасни групи, и кај момчињата и кај девојчињата.
Д-р Гулет се надева дека овој преглед ќе ја поттикне Хокеј Канада да води нов пат напред за да го зајакне нашето разбирање за потрес на мозокот и упатства за клиничко управување, особено поврзано со акутна нега, постојани симптоми и превенција.
„Спортот е неверојатно важен за менталното физичко емоционално и социјално здравје на нашите деца. Сепак, наша должност како даватели на здравствени услуги, родители, тренери, администратори и носители на одлуки е да ги преземеме сите разумни напори за да го направиме спортот што е можно побезбеден. “, вели д-р Гулет, доцент на Медицинскиот факултет во Отава и медицински директор на Клиниката за потрес на мозокот CHEO, Клиниката за потрес на мозокот во Источен Онтарио и Клиниката за спортска медицина за педијатриски лекари во Отава.
Работата е објавена во списанието Paediatrics & Child Health.
Повеќе информации:
Кристијан Гулет и сор., Спортски потрес на мозокот и проверка на телото кај деца и млади: Евалуација, управување и импликации на политиките, Педијатрија и детско здравје (2023). DOI: 10.1093/pch/pxad007
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview