Итни случаи:  

Повикај доктор

Секојдневното читање го подобри развојот на јазикот кај доенчињата на возраст од 12 месеци и помлади, според една неодамнешна студија на истражувачите од Медицинскиот факултет Џоан К. Едвардс од Универзитетот Маршал. Студијата, која се надоврзува на добро воспоставено истражување за раниот јазичен развој кај малите деца на возраст од 12 месеци и постари, покажа дека доенчињата кои примале постојано, секојдневно читање на најмалку една книга дневно, почнувајќи од две недели, покажале подобри јазични резултати. веќе на возраст од девет месеци. Наодите беа објавени во декември во Журналот на американскиот одбор за семејна медицина.
За време на рандомизираната студија, на родителите/старателите им беше даден сет од 20 детски книги специјално избрани за поддршка на раниот јазичен развој и интеракцијата со печатените медиуми. Запишаните семејства се согласија да читаат најмалку една книга дневно и да ги тестираат нивните доенчиња со тест за изразен и приемчив јазик при нивните посети на добро дете.
„Една книга секој ден е лесна цел за новите семејства да се обидат. Да се ​​види дека има мерливо подобрување во зборувањето и разбирањето пред една година е многу возбудливо“, рече Адам М. Франкс, д-р, професор по здравје на семејството и заедницата. на Медицинскиот факултет Joan C. Edwards и соодветен автор на студијата.
Покрај Френкс, лекарите Кали Симан, М.Д., и Вилијам Ролисон, д-р, и истражувачот Тод Дејвис, д-р, се здружија со Емили К.
„Иако нашиот тим е возбуден од нашите наоди, вистинските победници се децата и семејствата кои учествуваат во оваа област, кои имаат корист од поврзувачкото искуство на доживување на ова заедничко читање преку нивното учество во проектот“, рече Франкс.
Авторите се надеваат дека ќе го прошират ова истражување за да ги проценат придобивките кај доенчињата на мајките со нарушување на употребата на опиоиди кои страдаат од повлекување.
Повеќе информации:
Адам М. Френкс и сор., Родителското читање за доенчиња го подобрува јазичниот резултат: интервенција во семејна медицина во руралните средини, Журнал на американскиот одбор за семејна медицина (2023). DOI: 10.3122/jabfm.2022.220064R2
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview