Итни случаи:  

Повикај доктор

Меѓународен тим медицински научници откри повеќе докази за инфекции кај бремени жени кои го зголемуваат ризикот од развој на леукемија кај бебињата. Во нивниот труд објавен во JAMA Network Open, групата анализирала податоци од неколку дански медицински регистри кои бараат врски помеѓу различни видови инфекции кај бремени жени и дали тие го зголемуваат ризикот кај бебињата да развијат леукемија. Леукемијата е вид на рак кој негативно влијае на крвните клетки, спречувајќи ги да се развијат во одредени видови други клетки, како што се оние што ги користи имунолошкиот систем. Леукемијата е најчестиот вид на рак кој се наоѓа кај децата. Нејзината причина не е позната, но претходните истражувања покажаа некои асоцијации помеѓу инфекции кај бремени жени и зголемен ризик од леукемија кај роденото бебе. Во овој нов напор, истражувачите презедоа нов пристап за да најдат такви асоцијации.
Работата вклучуваше пристап и анализа на медицински податоци во неколку дански медицински регистри. Сè на сè, тие ги разгледаа записите за над 2,2 милиони деца кои живеат во Данска, барајќи случаи на инфекции кај бремени жени и леукемија што се развива кај нивните бебиња како што растеле (до просечна возраст од 12 години). Од проучуваните записи, на 4.362 деца им бил дијагностициран каков било вид на рак пред 15-годишна возраст – од нив, 1.307 биле леукемија.
Истражувачите откриле дека бебињата родени од бремени жени кои имале било каков вид на инфекција за време на нивната бременост имаат 35% поголеми шанси од просекот да развијат леукемија. Тие исто така открија дека видот на инфекција направи разлика. Бебињата имале 142% поголема веројатност да развијат леукемија ако нивната мајка се заразила со инфекција на уринарниот тракт додека била бремена – и 65% ако развиле инфекција на гениталниот тракт.
Тимот не најде поврзаност помеѓу инфекциите кај бремени мајки и зголемениот ризик бебињата да развијат друг вид на рак. Тие сугерираат дека постојат фактори поврзани со имунолошкиот систем кои придонесуваат за развој на леукемија кај децата. Тие, исто така, забележуваат дека некои случаи на леукемија може да започнат во матката – други студии покажаа дека лезиите на хромозомите кај децата кои развиле леукемија биле забележани при раѓање.
Повеќе информации:
Jian-Rong He et al, Евалуација на мајчината инфекција за време на бременост и леукемија во детството кај потомството во Данска, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.0133

© 2023 Science X Network.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview