Итни случаи:  

Повикај доктор

Веб-страницата развиена од Универзитетот во Саутемптон за да им помогне на луѓето да се справат со егземата доведе до намалување на симптомите и подобрување на резултатите кај децата и младите.Егземата е многу честа и може да има значително влијание врз квалитетот на животот и трошоците за NHS. Третманот може да биде сложен и многу луѓе со егзема и нивните старатели велат дека добиваат недоволни или спротивставени совети за тоа како да користат третмани за егзема.
Миријам Сантер, професорка за истражување на примарната здравствена заштита на Универзитетот во Саутемптон и главен автор на студијата рече: „Егземата може да биде изнемоштена состојба за толку многу луѓе, особено за децата и младите.
„Оваа веб-локација им дава и на пациентите и на лекарите ресурси засновани на докази за кои е докажано дека ги подобруваат симптомите.
Веб-страницата, www.EczemaCareOnline.org.uk, беше дизајнирана да ги поддржи младите луѓе со егзема и родителите или старателите на деца со егзема сами да управуваат со состојбата. Обезбедува информации за тоа што е егзема, како да се користат третмани за егзема, како да се избегнат потенцијалните предизвикувачки фактори кои може да ја влошат егземата и поддршка за добро живеење со егзема преку видеа и пишани ресурси.
Во студијата, објавена во BMJ, на 650 учесници им беше даден пристап до веб-страницата покрај вообичаената нега или добија вообичаена нега само од клиничар. Учесниците кои пристапиле на веб-страницата се покажа дека имаат подобрени симптоми по шест месеци и тие подобрувања продолжиле уште шест месеци, во споредба со оние кои примале вообичаена нега сами.
Студијата не само што ги следела нивните симптоми, туку побарала и повратна информација на веб-страницата, што било многу позитивно.
Еден учесник рече: „Тоа беше една од најдобрите веб-локации што некогаш сум ги користел; беше навистина лесна за употреба и ги даде одговорите на вашите конкретни прашања. Не морав да читам многу работи што не се релевантни за јас.”
Истражувачите велат дека зајакнувањето на родителите и младите луѓе да ја преземат сопственоста на состојбата може да доведе до одржливи позитивни клинички резултати по прифатлива цена и го направија ресурсот бесплатен за користење за секого.
Проф. управувај со него.
Таа додаде: „Се надеваме дека веб-страницата брзо ќе биде отворена во рамките на NHS за да обезбеди ефикасна помош за егзема без да предизвика дополнителен обем на работа за персоналот“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview