Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Nationwide Children’s Hospital
Подготовката за враќање на училиште може да биде време на многу емоции, од возбуда до нерви. Но, за децата на кои претходната учебна година им беше предизвик, тоа може да биде особено стресно искуство.
Во новото национално истражување спроведено преку Интернет од „Харис Пол“ во име на Движењето „На нашите ракави“ за ментално здравје на децата, 71 отсто од американските родители велат дека нивните деца доживеале предизвици минатата учебна година.
Главните фактори идентификувани од страна на родителите вклучуваат загриженост за безбедноста (37%), академски предизвици (26%), малтретирање (24%), тековни социјални предизвици поврзани со пандемијата (24%) и предизвици за менталното здравје (22%). Резултатите тесно се совпаѓаат со она што родителите го очекуваа кога им беше поставено истото прашање пред почетокот на минатата учебна година.
„Помеѓу академските борби, предизвиците во однесувањето, зголемената депресија и анксиозност и предизвиците за создавање социјални врски, од прва рака слушавме од семејствата за тоа колку тешка беше минатата учебна година за многу деца“, рече д-р Витни Раглин Бигнал, соработник. клинички директор на On Our Sleeves и педијатриски психолог во Nationwide Children’s Hospital. „Како што тргнуваме во новата учебна година, од клучно значење е да разбереме како децата размислуваат и чувствуваат за враќањето во училницата. Пријавувањето и разговорите со нив е едноставен, но сепак критичен начин да помогнете да се минимизираат сите долготрајни проблеми пред да се претворат во уште поголеми предизвици оваа претстојна учебна година“.
On Our Sleeves ги опремува родителите и старателите со алатки кои ќе им помогнат на сите деца да се прилагодат на претстојната учебна година. Новите ресурси се развиени од експерти за ментално здравје со „На нашите ракави“ за да им помогнат на родителите и на старателите да започнат разговор за враќање на училиште, да воспостават навики и рутини за да ги подготват децата за успех оваа академска година и да го зголемат нивното чувство за припадност на училиштето. Ресурсите нудат и почетна точка за старателите да работат со нивните училишта за да се справат со предизвиците што може да ги искусат кога децата се враќаат во училницата.
„Зборувањето за менталното здравје може да биде тешко, но се препорачува родителите и старателите да започнат секојдневни разговори. Ова им помага на децата да се чувствуваат удобно и доволно поддржани за да ги споделат своите мисли и чувства“, рече Раглин Бињал. „Да се ​​соработуваат семејствата за да ги разберат предизвиците на детето и да развијат цели за новата година може да им помогне на децата да се подготват за поуспешна академска година“.
За повеќе информации и ресурси за менталното здравје и благосостојба на децата во пресрет на претстојната учебна година, посетете го OnOurSleeves.org.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview