Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Хома Шалчи, Медицински колеџ Бејлор
Децата со алергии на храна може да доживеат зголемена анксиозност поради социјалните ситуации кои вклучуваат храна. Тие се соочуваат со ризик да бидат изложени на алерген, или обратно, да се чувствуваат исклучени од вообичаените активности во детството, како што е уживањето во почестите на роденденска забава. Психолог од Медицинскиот колеџ Бејлор објаснува како родителите можат да го ублажат овој стрес додека ги учат да внимаваат на нивните алергии.
„Треба да бидете искрени со вашите деца на начин соодветен на возраста што ќе им овозможи да ги разберат сите вистински ограничувања, истовремено охрабрувајќи ги со работи што се способни да ги прават и нивната способност да се застапуваат“, рече д-р Ерик Сторч, професор и потпретседател за психологија во Менингерскиот оддел за психијатрија и бихејвиорални науки во Бејлор.
Родителите мора да преземат активна улога во моделирањето на соодветни прашања за децата на рана возраст, истовремено обезбедувајќи уверување дека нивното дете ќе биде безбедно и дека може да се занимава со храна со одредени мерки на претпазливост. Како што децата стареат, помогнете им да ги постават овие прашања сами, вклучително и да прашуваат за подготовката на храната и состојките. Обезбедете повратни информации и вежбајте така што како што влегуваат во адолесценцијата, тие можат ефективно да поставуваат прашања независно, без разлика дали се дома кај пријател или на роденден. Вежбајте како да поставувате прашања и вежбајте одредени чекори ако вашето дете случајно внесе алерген. Родителите треба да комуницираат со училишниот и дневниот персонал за алергиите на нивното дете, доколку тие се премногу мали за да поставуваат прашања самостојно.
Кога ги учите децата да бидат внимателни со одредени видови храна или состојки, бидете директни. Размислете како вашето дете учи најдобро. За многу деца, сликовитите стимулации можат да бидат корисни: покажете им ламиниран лист хартија што содржи слики од храна која не е дозволена со X означено низ нив, заедно со храна што можат да ја јадат. Придружете го ова со листа на прашања за вежбање.
Сторч ги охрабрува родителите да ги нормализираат алергиите на своето дете со прифаќање на разликите и предизвиците меѓу другите. Тој предлага да се најдат книги ориентирани кон децата во кои се дискутира за разликите и убавината на разликите, како и како децата можат да се справат со тие предизвици.
„Најефикасен начин да се справите со тоа е да го прифатите и да научите како успешно да управувате со него“, рече тој. „Поставувајте прашања и бидете внимателни.
Децата со алергии на храна може да се чувствуваат исклучени на настани каде што другите деца можат да се занесат. Ако вашето дете присуствува на роденденска забава или настан со храна што не може да ја консумира, родителите можат да му помогнат да се справи со:
Когнитивните бихејвиорални принципи можат да бидат корисни за децата кои се чувствуваат премногу вознемирени поради ризикот од контакт со алергени на храна. Оваа терапија подразбира директно соочување со нереални стравови, како и учење начини како да се предизвика анксиозното размислување.
„Пренеси ја сериозноста на ситуацијата, истовремено пренесувајќи дека постои јасно решение и ефективен метод за справување“, рече Сторч.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview