Итни случаи:  

Повикај доктор

Кога Дебора Зилц итно го однела синот Андреас во болница во Берлин поради сериозно заболување на дишните патишта, таа доживеала шок. „Немаше простор“, се сеќава таа. Лекарите очајно вртеа по други болници во германскиот главен град и соседната покраина Бранденбург во обид да најдат кревет за 13-дневното.
Конечно, по една ноќ во одделот за несреќи и итни случаи, успеавме да останеме овде“, вели 33-годишната мајка.
Нејзиниот син, чија тежина во еден момент паднала под неговата родилна тежина од 3,1 килограм (6,8 фунти) пред да закрепне, сега е на интензивна нега.
Бебето се бори со бронхиолитис, бидејќи Германија се соочува со зимски бран случаи на инфекција на градниот кош кај доенчиња, ставајќи ги веќе затегнатите болници под дополнителен притисок.
По две години од пандемијата на коронавирус, која донесе мерки како носење маски за лице што ги заштити најмладите во земјата од изложеност на респираторни вируси, неколку европски земји забележуваат пораст на бронхиолитис.
Ситуацијата е особено лоша во 2022 година бидејќи новороденчињата и доенчињата за прв пат се изложени на респираторниот синцицијален вирус (РСВ), кој најчесто предизвикува бронхиолитис.
Тимот за педијатриска нега во Свети Џозеф во Берлин, каде што се лекуваше младото момче, се бори да се справи со напливот со помал број вработени од кога било досега.
„Ние сме под вода“, изјави за АФП Беатрикс Шмит, шеф на педијатрискиот и неонатолошкиот оддел во болницата.
Совршената бура од фактори придонесе за проблемот, рече Шмит – „неверојатен број на болни деца, заразени старатели и сето тоа во исто време со хроничен недостиг на персонал“.
„Децата ја плаќаат цената“
Во соседната населба Темпелхоф, блиску до центарот на Берлин, Свети Џозеф обично има 80 кревети за болни деца. Но, поради недостигот на персонал, моментално може да се користат само 51.
Дури и во одделот за интензивна нега, креветите мораа да се затворат – и сите 18 што останаа се зафатени.
Како и во случајот на Андреас, лекарите често откриваат дека немаат простор за нови пациенти и мора да се јават во други болници.
Многу болни деца дури мораше да бидат пренесени со хеликоптер во подалечни региони, како што се североисточната покраина Мекленбург-Западна Померанија и крајбрежната држава Долна Саксонија.
Според бројките на здравствениот институт Роберт Кох, 9,5 милиони луѓе во Германија минатата недела биле погодени од некој вид на респираторно заболување, во сите возрасни групи, во земја од 84 милиони.
Бројката е многу над таа во истиот период во 2021 година и е повисока отколку на врвот на епидемијата на грип 2017-18 година.
Шмит смета дека многу проблеми се предизвикани од намалувањето на трошоците.
„Со години заштедувавме кога е во прашање нашиот здравствен систем. А децата први ја плаќаат цената“, вели 63-годишникот.
Ниски плати, недоволно инвестирање
Во моментов во Германија има 18.000 болнички кревети за деца, што е помалку од 25.000 во 1995 година, според федералната агенција за статистика.
Германија, со стареење на населението и помалку деца дури и од многу нејзини европски соседи, инвестира малку во педијатриската грижа, според Шмит.
Децата „не гласаат и не заработуваме пари лекувајќи деца“, рече таа.
Реформите во здравствената заштита насочени кон намалување на трошоците се особено штетни за педијатриската грижа, додека медицинските професии се борат да привлечат нови учесници, велат критичарите.
„Многу педијатри ќе се пензионираат во наредните години“, рече Шмит, која и самата се подготвува да ја напушти функцијата.
Помладата генерација сака да ги спои работата и семејството, предизвик во професијата која често бара долги и непредвидливи часови, рече таа.
И во богата земја како Германија, платите на старателите често оставаат многу да се посакуваат.
„Според мене, тие се недоволно платени“, рече Шмит. „Тие работат многу – навечер, за време на викендите“.
© 2022 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview