Итни случаи:  

Повикај доктор

Дијареата повеќе не е убиец како што беше во средината на 20 век, кога се проценува дека годишно од неа умирале околу 4,5 милиони деца под 5-годишна возраст. Додека терапијата за орална рехидратација која спасува животи го сврте текот, таа не ја спречува инфекцијата. Милиони деца во земјите со низок и среден приход сè уште трпат повторени напади на дијареа кои ги ослабуваат нивните тела и ги оставаат ранливи на неухранетост и застој во растот и помалку способни да се борат со широк спектар на инфекции.Истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис сега утврдија, во студиите на човечки клетки, како и на глувци, како некои видови на бактерии ешерихија коли (E. coli) кои предизвикуваат дијареа ги оштетуваат цревата за да предизвикаат неухранетост и заостанување. И тие покажаа дека вакцинирањето против токсинот произведен од E. coli ги штити доенчињата глувци од оштетување на цревата.
Наодите сугерираат дека вакцината против овој вид на E. coli може да ги зајакне глобалните напори да се осигура дека сите деца не само што ќе стигнат до 5-годишна возраст, туку и ќе напредуваат. Студијата е достапна на интернет во Nature Communications.
„Идеално, би сакале да имаме вакцина што ја спречува акутната дијареа, која сè уште убива половина милион деца годишно, а која исто така штити од долгорочни ефекти како што е неухранетоста, што е можеби најголемиот дел од проблемот сега. “, рече постар автор Џејмс М. Флекенштајн, д-р, професор по медицина и молекуларна микробиологија.
„Кога децата стануваат неухранети, нивниот ризик да умрат од која било причина се зголемува. Светската здравствена организација е во процес на одлучување како да им даде приоритет на вакцините за децата во земјите со низок и среден приход, и мислам дека овие податоци сугерираат дека вакцинирањето на децата против E. coli дијареата може да биде многу корисна на места кои се борат со ова“.
Флекенштајн проучува еден вид на E. coli познат како ентеротоксигена E. coli или ETEC – така наречена по двата токсини што ги произведува – и неговите ефекти врз децата кои живеат таму каде што бактериите неконтролирани. E. coli е честа причина за дијареа ширум светот, но видовите што се наоѓаат во САД и другите земји со високи приходи обично не ги носат истите токсини како оние во земјите со низок и среден приход. Тоа може да ја направи сета разлика.
Студија од 2020 година на Флекенштајн и Алалала Шеик, д-р – тогаш постдокторски истражувач во лабораторијата на Флекенштајн, а сега инструктор по медицина – покажа дека еден од двата токсини на ETEC, токсинот кој е лабилен на топлина, прави повеќе отколку што предизвикува бегство. . Токсинот, исто така, влијае на експресијата на гените во цревата, зголемувајќи ги гените кои им помагаат на бактериите да се држат до ѕидот на цревата.
Како дел од најновата студија, Флекенштајн и Шеик открија дека токсинот потиснува цела група гени поврзани со слузницата на цревата, каде што се апсорбираат хранливите материи. Таканаречената граница на четката на цревата е составена од микроскопски проекции на прсти наречени микровили кои се цврсто набиени над површината на цревата како влакна на четка. Кога Флекенштајн и Шеик го нанесоа токсинот на кластери од човечки цревни клетки, границата на четката се распадна.
„Наместо да бидат убави и стегнати и исправени со илјадници микровили по клетка, тие се кратки, флопирани и ретки, некако како да сте ги извадиле поголемиот дел од влакната, а она што останало е некако парталаво“, рече Шеик. кој ги водеше 2020 година и тековните студии.
„Самото тоа би имало негативно влијание врз способноста на телото да апсорбира хранливи материи. Но, згора на тоа, откривме дека гените поврзани со апсорпцијата на одредени витамини и минерали – особено витамин Б1 и цинк – исто така беа намалени. Тоа може да објасни некои од Недостатоци на микронутриенти ги гледаме кај децата постојано изложени на овие бактерии“.
Децата во земјите со низок и среден приход имаат тенденција да добиваат дијареа одново и одново, а ризикот од неухранетост и заостанување во раст се зголемува со секој напад. Проучувајќи ги доенчињата глувци, истражувачите открија дека една инфекција со E. coli што произведува токсини е доволна за да ја оштети границата на четката, додека повторените инфекции доведоа до големо оштетување на цревата и доцнење во растот. Кучињата инфицирани со сој на E. coli на кој му недостасува токсин не покажале такво цревно оштетување или закржлавено раст.
Ако проблемот е токсинот, имунолошкиот одговор кој го неутрализира токсинот може да ги спречи долгорочните ефекти, образложија Флекенштајн и Шеик. За да дознаат, тие вакцинирале доилки со токсин. Глувците што цицаат се премногу млади за да се имунизираат, но нивните вакцинирани мајки произведуваат антитела кои поминуваат до младенчињата преку мајчиното млеко. Истражувачите открија дека цревата на доенчињата глувци од вакцинирани мајки изгледаат здрави, што укажува на тоа дека вакцинацијата може да заштити од оштетување на цревата што доведува до неухранетост.
„Ова е аргумент за развој на вакцина за овој вид на E. coli“, рече Флекенштајн. „Постојат доживотни последици од постојаното инфицирање во детството. Вакцинацијата во комбинација со напорите за подобрување на санитарните услови и пристапот до чиста вода може да ги заштити децата од долгорочните ефекти и да им даде подобра можност за долг и здрав живот“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview