Итни случаи:  

Повикај доктор

Шеќер, задоволства и сè слатко – бабите и дедовците им дозволуваат на внуците да јадат. Според новото истражување објавено во февруарското издание на The Journal of the American Dental Association (JADA), повеќе од две третини (72%) од мајките посочиле дека бабите и дедовците им даваат на своите мали деца слатка храна и пијалоци. Мајките обично опишуваат дека бабите и дедовците хранеле големи количини на храна и пијалоци кои предизвикуваат кариогени или предизвикуваат шуплини (на пример, бонбони, печива, сок и газиран сок) или не ја ограничувале потрошувачката на кариогени храна и пијалоци од страна на нивните внуци.
Истражувачите од Универзитетот во Питсбург, Универзитетот Западна Вирџинија и Универзитетот во Мичиген спроведоа лично, двегодишно истражување на 126 учесници за да испитаат кои фактори влијаеле на мајките да разговараат со бабите и дедовците за да им дадат на внуците слатка храна и пијалоци.
Резултатите, објавени во JADA, покажуваат дека од иако 72% од мајките рекле дека бабите и дедовците на нивните деца им даваат слатка храна и пијалоци, само малку повеќе од половина (51%) го решиле проблемот со бабите и дедовците. Факторите кои влијаеле на тоа дали мајките го имале овој разговор вклучуваат:
„Имам многу среќни спомени од нападот во теглата со бонбони во куќата на моите баба и дедо, и како родител, и самиот се двоумев со некои од овие разговори“, рече портпаролот на АДА, д-р Џенаро Ромо, стоматолог од Чикаго.
„Сепак, кариес се најчеста хронична детска болест и може да предизвика непотребна болка, како и проблеми со зборувањето, јадењето, играњето и учењето. ризик од кардиоваскуларни болести и дебелина, меѓу другите здравствени проблеми“.
Според Американската стоматолошка асоцијација (ADA), колку повеќе устата на детето е изложена на засладени намирници и пијалоци дневно, толку е поголем ризикот од расипување на забите. Бактериите во устата се хранат со киселина која произведува шеќер која ја напаѓа и слабее забната глеѓ.
За да додадеме не толку убаво шлаг на тортата, во јануари 2023 година, АДА спроведе посебно истражување на 1.002 родители во САД на деца на возраст од 17 години или помлади преку фирма за истражување на потрошувачи. Резултатите покажуваат дека повеќе од две третини од родителите (68 проценти) веруваат дека нивните деца добиваат повеќе слатка храна и пијалоци во куќата на нивните баби и дедовци отколку дома. Од тие родители:
„Нема ништо послатко од односот меѓу децата и бабите и дедовците“, рече портпаролот на АДА, д-р Мери Хејс, педијатриски стоматолог. „Одлучете го разговорот „умерено“, поттикнувајте вода или млеко наспроти сок или газиран пијалок, а ако нудите задоволство, одлучете се за обично чоколадо бидејќи плунката полесно ја мие од устата отколку лепливите или тврдите бонбони“.
Повеќе информации:
Жаклин М. Бургет и сор., Фактори кои влијаат на донесувањето одлуки на мајката за кариогените диететски избори на бабите и дедовците за децата, Журнал на Американската стоматолошка асоцијација (2022). DOI: 10.1016/j.adaj.2022.10.003
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview