Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Детската болница Ен и Роберт Х. Лури во Чикаго
Истражувањето од Детската болница „Ен и Роберт Х. Лури“ во Чикаго ветува дека ќе поштеди многу недоносени доенчиња од инвазивни очни прегледи за откривање на ретинопатија на прематурност (ROP), најчеста причина за доживотно слепило што може да се спречи кај децата во САД.
ROP е предизвикан од абнормален развој на мали крвни садови на мрежницата. Д-р Изабел Де Плаен и колегите открија дека снимањето на капиларите во креветот на предемиите во првиот месец од животот со помош на неинвазивна техника, наречена капилароскопија со нокти, може да ги идентификува доенчињата со висок ризик за развој на ROP. Овој скрининг може да ја елиминира потребата да се проценат сите предвремено родени бебиња со очен преглед околу еден месец подоцна. Наодите беа објавени во Journal of Pediatrics.
„Абнормалниот системски васкуларен развој започнува многу порано отколку што мислевме. Со мерење на капиларната густина на ноктот веднаш по раѓањето, можеме да ги идентификуваме предвремено родените бебиња со поголем ризик за развој на ROP долго пред тоа да биде откриено со очен преглед“, рече д-р Де Плаен, виш. автор и неонатолог во Lurie Children’s, како и професор по педијатрија на Медицинскиот факултет Фајнберг на Универзитетот Нортвестерн.
„Претходната идентификација на овие доенчиња ја намалува потребата да се подложат сите предвремено родени бебиња на високо инвазивни очни прегледи. Нашите наоди, исто така, може да доведат до развој на претходни превентивни или терапевтски интервенции за РОП и други компликации на предвремено родени деца поврзани со неправилен развој на микроваскулатурата“.
ROP се јавува кај околу 1/500-1/1000 предвремено родени новороденчиња. Тоа влијае на 33%–60% од бебињата со многу мала родилна тежина (помалку од 1.500 g).
Во групата од 32 предвремено родени новороденчиња што ги проучувале, д-р Де Плаен и неговите колеги откриле дека густината на капиларните лежишта на ноктите е поголема кај бебињата кои подоцна развиле РОП. Микроваскуларната густина во првиот месец од животот исто така е во корелација со сериозноста на ROP.
„Разликите што ги откривме во микроваскуларната густина беа највпечатливи при раѓањето, што укажува на тоа дека нарушениот микроваскуларен развој може да започне во матката за време на перинаталниот период, што влијае на микроваскуларниот развој на органите“, рече д-р Де Плаен. „Шпекулираме дека квантификацијата на микроваскуларната густина на ноктите има потенцијал да помогне во понатамошното карактеризирање на врската помеѓу опкружувањето на матката, здравјето на плацентата и резултатите од предвременото раѓање, за да можеме да ги подобриме тие резултати.
Повеќе информации:
Даниел Јорк и сор., Капилароскопија со нокти: ветувачки, неинвазивен пристап за предвидување на ретинопатија на прематурност, Списание за педијатрија (2023). DOI: 10.1016/j.jpeds.2023.113478
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview