Итни случаи:  

Повикај доктор

Според Управата за храна и лекови, националниот недостиг на различни лекови, вклучително и заеднички антибиотик, се очекува да трае неколку месеци. „Најзначајниот е веројатно амоксицилинот. Тоа е вообичаен антибиотик што го користиме за лекување на различни детски инфекции, вклучувајќи инфекции на увото, стрептокок грло и пневмонија“, вели д-р Нипуние Рајапаксе, лекар за педијатриски инфективни болести од Мајо. Клиника Детски центар.
Таа вели дека родителите може да го забележат ова додека ги носат своите деца кај давател на здравствена заштита, им препишуваат антибиотик и имаат потешкотии да го следат лекот во аптека.
„Се чини дека недостигот особено влијае на формулациите за орална суспензија на овие лекови“, вели таа. „Тоа е особено незгодно за родителите на мали деца кои не можат да проголтаат апчиња или таблети.
Совет ако не можете да најдете амоксицилин
Д-р Рајапаксе им нуди совети на оние кои ја доживуваат оваа ситуација. Започнува со малку трпение.
„Ако наидете во ситуација кога ви е препишан амоксицилин, а не можете да го најдете за вашето дете, важно е да разговарате со вашиот фармацевт, како и со давателот на здравствена заштита кој ви го препишал лекот бидејќи има други алтернативи што можат да се користат“, вели таа.
Лекарите и фармацевтите сега бараат антибиотици од втора или трета линија за да помогнат при бактериски инфекции на кои им е потребен третман.
„Повеќето даватели на здравствени услуги треба да бидат запознаени со тоа што се тие за специфичната инфекција на која му е дијагностицирана вашето дете и треба да бидат способни да препорачаат различен антибиотик за да им помогне во лекувањето ако не можете да најдете амоксицилин“, вели таа.
Алтернативно, тие исто така можат да препорачаат различни стратегии, како на пример, како да се скршат апчиња или да се отвораат капсули ако тие форми на амоксицилин се достапни, но вашето дете не може да ги проголта.
Секундарни инфекции
Д-р Рајапаксе вели дека е важно да се запамети дека настинката, грипот, респираторниот синцицијален вирус (РСВ) и СОВИД-19 се респираторни вируси кои не можат да се лекуваат со антибиотици.
Сепак, секундарните бактериски инфекции, како што се инфекции на увото, бактериска пневмонија и инфекции на синусите може да се појават по напливот на респираторни вирусни инфекции.
„Ова е причината зошто ние се залагаме за вакцинација како најдобар начин за спречување на инфекции од вируси како СОВИД-19 и грип. Тие не само што можат да ја спречат инфекцијата со вирусите туку и ја намалуваат вашата шанса да имате компликација или секундарна бактериска инфекција , што може да дојде по една од овие вирусни инфекции“, вели д-р Рајапаксе.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview