Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Некои деца кои имаат вообичаена форма на егзема, исто така, треба да бидат тестирани за алергиски реакции, бидејќи тие може да имаат втор егзема од алергиски тип, сугерира новата студија.
Додека атопичен дерматитис е чест и обично се развива до 5-годишна возраст, алергискиот контактен дерматитис има слични симптоми и може да биде предизвикан од низа супстанции. Општо земено, егземата е група на медицински состојби кои предизвикуваат воспалена, иритирана и чешање на кожата.
Во студијата, децата со атопичен дерматитис имале поголема веројатност да бидат позитивни на алергии при тестирањето со фластери. Наодите беа објавени на 26 септември во списанието на Американската академија за дерматологија.
„Кога дерматолог ќе види дете кое изгледа како да има егзема, обично мислиме дека тоа е атопичен дерматитис затоа што скоро 1 од 5 деца го развиваат“, рече вишиот автор на студијата д-р ЏијаДе (Џеф) Ју, асистент професор по возрасни и педијатри. дерматологија во Општата болница во Масачусетс.
„Понекогаш овие деца би можеле да имаат алергиски контактен дерматитис, но единствениот начин да се открие е преку лепенка за тестирање, кое е дизајнирано да ги идентификува супстанциите што може да ја иритираат вашата кожа“, рече тој во соопштението за вести од списанието.
Пациентката Лиз Шоебен ја знае важноста на тестирањето за оваа егзема од алергиски тип.
Шоебен има атопичен дерматитис од својата 9-та година и сега знае дека има и алергиски контактен дерматитис.
„Се сеќавам дека го исклучував во основно училиште“, рече мајката на три деца во соопштението. Години подоцна, кога имав 47 години, тоа стана многу посилно и се прошири на моите нозе и на крајот на моето лице“.
Наскоро, Шоебен преку лепенка-тестирање дозна дека покрај тоа што има атопичен дерматитис, таа е алергична на шест различни супстанции, вклучувајќи и неколку кои вообичаено се наоѓаат во производите за нега на кожата. Тие ѝ предизвикуваа алергиски контактен дерматитис.
Алергиите се развиле со текот на времето по повеќекратно изложување, па Шоебен станал сè почувствителен на нив.
„Излегува дека повеќето од работите на кои сум алергичен се многу чести состојки во многу производи“, рече Шојбен. “Јас сум алергичен на еден вид формалдехид кој е во многу производи за нега на кожа и шампони. Алергичен сум и на пчелин восок. Беше фрустрирачки бидејќи ги користев овие производи со години без да сфатам дека тие се причина за моите алергии. реакции“.
Вообичаени причини за алергиски реакции вклучуваат отровен бршлен, отровен даб и отровен сумак, но исто така и гума, бои, козметика, конзерванси, мириси и метали како што е никелот.
Најефективен начин за лекување на алергиски контактен дерматитис е со идентификување и избегнување на супстанции кои предизвикуваат алергиска реакција.
За атопичен дерматитис, опциите за третман вклучуваат стероиди кои можат да се применат на кожата и фототерапија, која користи ултравиолетова светлина за да го намали воспалението и да го олесни чешањето. Други опции се лекови наречени биолошки и JAK инхибитори.
Промените во животниот стил, исто така, можат да ги ублажат симптомите на егзема, рече Ју. Изборот на производи без мирис може да помогне да се ограничат епидемијата на егзема.
Луѓето со егзема треба да тестираат нови производи за нега на кожата со тоа што прво ќе ги нанесуваат на парче кожа со големина од четвртина на внатрешната страна на раката секој ден во период од четири недели пред да го користат производот пошироко.
Важно е луѓето со знаци на егзема да посетуваат дерматолог.
„Пациентите може да имаат атопичен дерматитис и алергиски контактен дерматитис во исто време, и сето тоа изгледа како истото“, рече Ју.
„Го замислувам како слоеви торта“, продолжи тој. „Можеби првиот слој е атопичен дерматитис, а потоа вториот слој е алергиски контактен дерматитис. Во овие случаи, целокупната егзема може да изгледа многу тешка, но штом ќе ја отстраните алергиската компонента, егземата изгледа многу поиздржлива“.
Повеќе информации:
Хедли Џонсон и сор., Преваленца на алергиски контактен дерматитис кај деца со и без атопичен дерматитис: мултицентрична ретроспективна студија за контрола на случај, весник на Американската академија за дерматологија (2023). DOI: 10.1016/j.jaad.2023.06.048

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview