Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот Џорџ Мејсон
Минипубертетот е фаза на репродуктивен развој за време на детството кај двата пола кога се менуваат репродуктивните хормони и се развиваат репродуктивните органи. Важноста на минипубертетот не е добро разбрана, но може да претставува можност за рана идентификација на идните репродуктивни состојби и да овозможи брз третман. Анти-милеровиот хормон (AMH) е еден од хормоните кои се менуваат за време на мини пубертетот и игра клучна улога во развојот на репродуктивните органи кај момчињата. Сепак, улогата на АМХ кај доенчињата е помалку јасна.
Во една нова студија, доцент на Катедрата за глобално и здравје во заедницата Хелен Чин користела податоци од студијата NIEHS за хранење и ран развој на доенчиња (IFED) за да идентификува четири различни обрасци на концентрации на АМХ низ доенчињата: намалување, ран врв, среден врв, и ниско во зависност од трендовите на нивоата на АМХ во текот на првите девет месеци од животот. Два од овие шеми на AMH (намалување и ниско) претходно не биле документирани.
„Четирите различни обрасци што ги идентификувавме сугерираат дека доенчињата се разликуваат во нивниот минипубертетски одговор. Првично покачените концентрации на AMH кај некои девојчиња (намалувачка група) и постојано ниски концентрации на AMH (ниска група) кај други беше неочекувано набљудување што треба да се следи до утврди дали тие претставуваат можност за рана идентификација на идните репродуктивни состојби“, рече Чин.
Во студијата, 17% од учесниците имале шема на намалување, 36% имале ран врв, 35% имале среден врв и 12% имале низок. Користејќи ги претходно собраните податоци за репродуктивните резултати кај оваа група девојчиња, истражувачите можеа да ги интерпретираат нивните наоди за AMH во однос на другите репродуктивни промени за време на мини пубертетот. Тие откриле дека кога AMH бил висок, естрогенот исто така бил покачен, а јајниците биле поголеми со повеќе јајца во развој, сличен однос на она што се гледа кај жените на репродуктивна возраст.
„Иако оваа студија не може да ги потврди овие точни AMH групи кај сите популации на доенчиња, ова е најголемата студија досега во однос на бројот на испитувани доенчиња и бројот на пати AMH беше измерен во доенче, што ни овозможува подобро да ги процениме моделите на AMH кај доенчињата. девојки“, рече Чин. „Конзистентноста на времето на AMH се менува со другите репродуктивни хормони и промените во јајниците силно сугерираат дека доенчињата варираат во нивниот минипубертетски одговор“.
Како варијациите во АМХ влијаат на девојчињата и нивните шанси да развијат репродуктивно заболување допрва треба да се утврди и е идна тема на проучување.
„Траектории на анти-милеровиот хормон за рана возраст кај доенчињата“ беше објавена на интернет во Епидемиологија во март 2023 година. Доцентот на Мејсоновиот Оддел за глобално и здравје во заедницата, Џена Крал, исто така беше дел од истражувачкиот тим со истражувачи од Националниот институт за еколошки здравствени науки , Медицинскиот факултет Кек на Универзитетот во Јужна Калифорнија, Медицинскиот факултет Перелман на Универзитетот во Пенсилванија и Детската болница во Филаделфија.
Повеќе информации:
Хелен Б. Чин и сор., Траектории на анти-милеровиот хормон во рана возраст кај доенчињата, Епидемиологија (2023). DOI: 10.1097/EDE.00000000000001610
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview