Итни случаи:  

Повикај доктор

Официјален претставник на Управата за храна и лекови на САД, кој ги предводеше напорите за политиката за храна на агенцијата од 2018 година, ја објави својата оставка во средата. Френк Јанас исто така беше меѓу највисоките функционери кои го предводеа одговорот на агенцијата за минатогодишниот недостиг на формула за доенчиња.
„Денеска, го информирав комесарот [ФДА] [Роберт] Калиф дека ќе поднесам оставка како заменик-комесар за Канцеларијата за политика и одговор на храната, од 24 февруари. Чест ми е што и служев на американската јавност, заедно со секој еден од вас, во последните четири години“, напиша Јанас на Твитер.
Во своето писмо за оставка, Јанас истакна дека наследил „децентрализирана структура“ во програмата за храна и рече дека тоа „значително ја нарушува способноста на ФДА да работи како интегриран тим за храна и да ја заштити јавноста“.
Улогата на Yiannas вклучува развој на политики за безбедност на храната и реагирање на епидемии, како и вклучување во истраги за следење на болестите што се пренесуваат преку храна, отповикување производи и иновации во синџирот на снабдување.
Но, недостатокот на формула за доенчиња претставуваше најголем предизвик. Во таа сага, Абот Лабс го прекина производството во најголемата фабрика за вештачки производи за доенчиња во Соединетите Држави по извештаите за болести и смртни случаи кај доенчиња на кои им се дава формула произведена таму. Американското Министерство за правда сега го истражува Абот.
Минатото лето, Калиф нареди независна истрага за програмата за храна поради недостигот на формула за доенчиња. Експертскиот панел издаде остар извештај за програмата минатиот месец, откривајќи „култура, структура и модел на управување што ја нарушува ефективноста на програмата“.
Сепак, напорите на Јанас за клучните иницијативи помогнаа „да се создаде побезбеден и подигитален систем на храна што може да се следи за нашата земја“, се вели во изјавата на ФДА за NBC News.
„ФДА останува посветена на обезбедување ажурирање за чекорите за зајакнување на Програмата за човечка храна на крајот на јануари и дополнителни ажурирања за организациската структура, вклучително и како ќе се постапуваат со одговорностите на позицијата на г-дин Јанас, до крајот на февруари. “, се вели во соопштението.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за безбедноста на храната.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview