Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
Највисокиот американски здравствен функционер во вторникот издаде остро предупредување до родителите, технолошките компании и регулаторите, велејќи дека се зголемуваат доказите дека употребата на социјалните мрежи може сериозно да им наштети на децата.
Во долгото советување, американскиот генерален хирург Вивек Мурти рече дека иако не е без бенефиции, „постојат многу показатели дека социјалните медиуми исто така може да имаат длабок ризик од оштетување на менталното здравје и благосостојбата на децата и адолесцентите“.
Употребата на социјалните медиуми од страна на младите луѓе во Соединетите Држави е речиси универзална, при што до 95 отсто од адолесцентите пријавиле дека користат социјална платформа, а повеќе од една третина велат дека тоа го прават „речиси постојано“, според Одделот за здравство и човечки услуги.
Во извештајот на Марти се вели дека социјалните медиуми можат да им помогнат на децата и адолесцентите да најдат заедница за поврзување, но дека содржат и „екстремна, несоодветна и штетна содржина“, која може да го „нормализира“ самоповредувањето и самоубиството.
Тоа може да го овековечи телесното незадоволство, нарушувањата во исхраната и депресијата и да ги изложи децата на онлајн малтретирање додека минуваат низ критична фаза во развојот на мозокот, се предупредува во извештајот.
Мурти ги повика креаторите на политики да ги зајакнат безбедносните стандарди околу социјалните медиуми и ги повика технолошките компании одговорно да го проценат влијанието на нивните производи врз децата и да ги споделат податоците со истражувачите.
Тој, исто така, ги советуваше родителите да воспостават зони без технологија дома со цел да се промовира комуникацијата лично и да се едуцираат децата преку моделирање на здраво, одговорно однесување на интернет.
Извештајот доаѓа во време кога властите ширум Соединетите држави бараат начини да ја регулираат употребата на социјалните мрежи и да ги спречат нивните лоши ефекти особено врз младите луѓе.
Претходно овој месец, американската сојузна држава Монтана ја забрани употребата на TikTok на нејзина територија. Гигантот за споделување видео во сопственост на Кина ја оспорува одлуката на суд. И во март, Јута стана првата американска држава која бара од социјалните мрежи да добијат согласност од родителите за сметките што ги користат малолетници.
„Ние сме во средина на национална криза за менталното здравје на младите и загрижен сум што социјалните медиуми се важен двигател на таа криза – онаа на која мора итно да се справиме“, рече Марти.
© 2023 АФП.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview