Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Мичиген
Креветчињата, количките и другата опрема за доенчиња и деца може да бидат скапи и повеќето семејства во новата национална анкета се согласуваат дека е непотребно да се купуваат овие предмети нови кога се потребни за толку кратко време.
Но, додека половина од родителите велат дека користеле претходно поседувана опрема за бебиња и мали деца, двајца од тројца признаваат дека е тешко секогаш да се знае дали тоа е безбедно за нивното дете, според Националната анкета на Детската болница на Универзитетот во Мичиген за здравство C.S. Здравје на децата.
„Користените основни детски производи често се поекономични, поеколошки и поудобни“, рече ко-директорката на Mott Poll, Сара Кларк. „Сепак, многу родители во нашата анкета не беа целосно уверени дека можат да ги идентификуваат безбедносните грижи, како што се небезбедно абење, отповикување или хигиенски проблеми“.
Половина од анкетираните родители велат дека им е удобно да користат користена опрема за доенчиња и деца од семејството или блиските пријатели, додека малку помалку од половина се исто така во ред со предмети купени во продавници за препродажба и продажба во двор.
Родителите најчесто користеле креветчиња и столчиња за деца кои биле во сопственост, по што следат структури за играње на отворено, колички, игралишта и седишта за капење, според извештајот од анкетата, кој се базира на одговорите на 932 родители со најмалку едно дете на возраст од 0-7 години, анкетирани во февруари. 2023. Најмалку е веројатно родителите да пријават дека користеле половни седишта за автомобил за новороденчиња или седишта за зголемување.
„Без разлика дали ќе го добијат предметот од некој што добро го познаваат или од продажба во гаража, родителите треба да преземат вредни чекори за да се осигураат дека опремата ги исполнува тековните безбедносни стандарди и е безбедна за нивното дете“, рече Кларк.
„Родителите треба да имаат на ум дека безбедносните прописи постојано се развиваат бидејќи истражувањата ги идентификуваат карактеристиките кои претставуваат ризик од повреда“, додаде таа. „Ова е особено важно кога станува збор за креветчиња, еден од најчестите типови на опрема што ја поседуваат претходно.
Повеќето родители велат дека кога добиваат или купуваат опрема во сопственост, многу е веројатно дека ќе ја проверат дали има знаци на оштетување и ќе ја дезинфицираат. Но, само половина од родителите веројатно ќе пребаруваат на Интернет за инструкции за поставување и користење на опремата или за информации за отповикување производи.
„Доколку родителите не ги следат правилно упатствата за склопување, креветчињата, количките и гарнитурите за играње може да се срушат или да не функционираат, потенцијално да предизвикаат сериозни повреди на детето“, рече Кларк.
„Пред да му дозволите на детето да користи артикал што претходно е во сопственост, неопходно е да се провери дали има отповикување на производот, што значи дека производителот побарал од клиентите да го вратат или престанат да го користат производот поради откриена безбедносна опасност“.
Четири проценти од анкетираните родители не се чувствуваат удобно да користат опрема што ја поседуваат претходно, а три четвртини велат дека претпочитаат да купат нова опрема за да се уверат дека е безбедна за нивното дете.
Но, буџетските грижи може да бидат бариера, особено затоа што семејствата често бараат дупликат парчиња опрема за да го поддржат спиењето, транспортот и другите секојдневни активности на нивното дете во домовите на бабите и дедовците или бебиситерите.
Родителите со приходи во домаќинството помали од 100.000 долари имаат поголема веројатност да кажат дека користеле опрема што ја поседувале претходно во споредба со оние над 100.000 долари (58% наспроти 48%).
Повеќето родители, исто така, велат дека самите донирале или продале опрема за здравје и безбедност на децата, најчесто на член на семејството или пријател (74%) или на добротворна организација (52%), како и на продажба во гаража (35%) или на продавница за препродажба на деца (33%). Други 19% велат дека никогаш не споделиле или продале опрема што е во сопственост.
„Пред да му пренесат предмет на друго семејство, родителите треба да се погрижат да е безбеден и во добра работна состојба“, рече Кларк. „Ако не, родителите треба да ја фрлат опремата за да избегнат ризик од повреда на друго дете“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview