Итни случаи:  

Повикај доктор

Една нова студија од Универзитетот во Флорида дава повеќе докази дека мајчиното млеко на луѓето вакцинирани против СОВИД-19 обезбедува заштита на доенчињата премлади за да ја примат вакцината. Оваа најнова студија ги следи наодите објавени во 2021 година, кои покажуваат дека мајчиното млеко на вакцинирани луѓе содржело антитела против САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува СОВИД-19. Новата студија, објавена во списанието за перинатологија, ја анализирала столицата на доенчињата кои го консумирале ова мајчино млеко и открила антитела САРС-КоВ-2 и таму.
„Нашата прва студија покажа дека има антитела SARS-CoV-2 во мајчиното млеко, но не можевме да кажеме дали тие антитела минуваат низ гастроинтестиналниот тракт на бебињата и можеби обезбедуваат заштита таму“, рече Џозеф Ларкин III, постар автор на студијата и вонреден професор на одделот за микробиологија и клеточна наука UF/IFAS.
Користејќи техника наречена анализа на неутрализација, истражувачите покажаа дека антителата пронајдени во столицата на доенчињата нудат заштита од вирусот. Анализата започнува со изолирање на антитела од столицата и нивно додавање во специјална линија на клетки кои имаат вид на рецептори што вирусот САРС-КоВ-2 ги користи за да влезе во клетката. Истражувачите потоа воведуваат псевдовирус SARS-CoV-2, кој делува како вирусот што предизвикува COVID-19, но е побезбеден за употреба во лабораторија. Псевдовирусот е флуоресцентен, па кога се врзува за клетка, клетката светнува.
„Видовме дека кога беа присутни антителата, имаше помалку флуоресцентни клетки во споредба со нашите контроли каде што немаше антитела“, рече Лорен Стафорд, една од првите автори на студијата и докторант на УФ/ИФАС Колеџот за земјоделски и животни науки во. Лабораторија на Ларкин.
„Антителата се мешаат и не дозволуваат вирусот да дојде до клетките“, додаде Ларкин.
Иако вирусот што предизвикува СОВИД-19 често се смета дека главно влијае на белите дробови, тој може да ги нападне и цревата, поради што е значајно наоѓањето антитела таму, велат истражувачите.
„Антителата внесени преку мајчиното млеко може да обезбедат заштитна обвивка во устата и гастроинтестиналниот тракт на доенчињата“, рече д-р Вивијан Валкарс Луас, другиот прв автор на студијата и постдокторски приправник по неонатологија.
Студијата, исто така, ги мери и тестираше антителата пронајдени во крвната плазма и мајчиното млеко на мајките веднаш по вакцинацијата, а потоа повторно околу шест месеци подоцна. Истражувачите откриле дека антителата во плазмата и млекото на вакцинираните луѓе подобро го неутрализираат вирусот, иако забележале и дека нивоата на антитела се намалуваат на границата од шест месеци, што го откриле и други студии за вакцини.
Д-р Јозеф Ној, еден од коавторите на студијата и професор на одделот за педијатрија на Медицинскиот колеџ UF, оддел за неонатологија, рече дека првата и втората студија заедно даваат поцелосна слика за тоа како се вакцинира против СОВИД-19 за време на бременоста а доењето може да биде заштитно за родителот и детето.
„Во нашето истражување, ние го следиме патувањето на антителата, од времето кога тие се произведуваат кај мајката по вакцинацијата и сега преку дигестивниот систем на бебето. Следното прашање е дали тие бебиња имаат помала веројатност да заболат од СОВИД-19. рече д-р Ној.
Истражувачите велат дека се потребни поголеми студии за да се одговори на тоа прашање, бидејќи оваа најнова студија опфатила 37 мајки и 25 доенчиња, релативно мал број учесници.
Сепак, оваа студија додава на се поголем број истражувања кои откриваат како вакцинацијата против СОВИД-19 за време на бременоста и доењето може да ги заштити новороденчињата, велат истражувачите. Во моментов децата под шестиот месец не можат да ја примат вакцината, така што мајчиното млеко може да биде единствениот начин за обезбедување имунитет.
Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат вакцинација против Ковид-19 за луѓе кои се бремени, дојат, се обидуваат да забременат или кои може да забременат во иднина. Според ЦДЦ, до крајот на ноември 2022 година, нешто повеќе од 70% од бремените луѓе во Соединетите држави ја завршиле примарната серија вакцини за СОВИД-19, иако само 14% добиле двовалентен засилувач.
Повеќе информации:
Лорен Стјуарт Стафорд и сор., Откривање на SARS-CoV-2 IgA и IgG во мајчиното млеко и столицата на доенчињата кои дојат 6 месеци по вакцинацијата на мајката COVID-19, Journal of Perinatology (2023). DOI: 10.1038/s41372-022-01581-5
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview