Итни случаи:  

Повикај доктор

Децата од основно училиште со развојни нарушувања имаат поголема веројатност да имаат алергиски болести, покажа студијата објавена во јануарското издание на Pediatrics International. Масафуми Заицу, м-р, д-р, од Националната болничка организација Урешино Медицинскиот центар во Јапонија и колегите ја процениле распространетоста на алергиските болести кај децата на основно училиште со развојни нарушувања по одделение и пол. Анализата опфати 446 деца од пониско и 312 деца од повисоко одделение на основно училиште.
Истражувачите открија дека преваленцата на алергиски болести е значително повисока кај момчињата и девојчињата од пониско одделение со развојни нарушувања наспроти оние без развојни нарушувања (стапки на шанси, 3,22 и 3,87 за момчиња и девојчиња, соодветно). Слични резултати беа забележани за момчиња од повисоко одделение со развојни нарушувања наспроти оние без (ИЛИ, 3,46).
Кај децата во пониски одделенија, нарушувањето на дефицит на внимание/хиперактивност (АДХД) е во корелација со бронхијална астма (приспособена ИЛИ, 3,72), додека нарушувањето на спектарот на аутизам во корелација со атопичен дерматитис (приспособено ИЛИ, 4,26). За децата од повисоките одделенија, АДХД корелираше со атопичен дерматитис (прилагоден ИЛИ, 5.06).
„Разбирањето на врската помеѓу развојните нарушувања и алергиските болести може да доведе до подобра медицинска нега за двете болести“, пишуваат авторите.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview