Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Katie Shrader, Children’s National Hospital
Истражувачите од Детската национална болница користеа спектроскопија со магнетна резонанца за да пронајдат нови биомаркери кои откриваат како вродените срцеви заболувања (КСБ) ја менуваат хемијата на мозокот на нероденото бебе, обезбедувајќи рани индиции кои еден ден би можеле да ги водат одлуките за третман на бебињата кои се соочуваат со доживотни здравствени предизвици.
Објавено во списанието на Американскиот колеџ за кардиологија, наодите ги детализираат начините на кои срцевите дефекти ги нарушуваат метаболичките процеси во мозокот во развој, особено во текот на третиот триместар од бременоста кога бебињата растат експоненцијално.
„Во текот на изминатата деценија, нашиот тим беше во првите редови на развојот на безбедни и софистицирани начини за мерење и следење на здравјето на мозокот на фетусот во матката“, рече Кетрин Лимперопулос, д-р, директор на Центарот за пренатални, неонатални и мајки. Здравствени истражувања во National Children’s National. „Со помош на моќта на напредната слика, успеавме да измериме одредени компоненти на мозокот за созревање за да пронајдеме рани биомаркери за новороденчињата кои ќе се борат веднаш по раѓањето“.
Во една од најголемите групи на пациенти со CHD собрани досега, истражувачите од Children’s National ги проучувале мозоците во развој на 221 здрави неродени бебиња и 112 со CHD користејќи магнетна резонантна спектроскопија, неинвазивен дијагностички тест кој може да ги испита хемиските промени во мозокот. Тие открија:
Поточно, покачените нивоа на лактат беа значително зголемени кај бебињата со два типа на срцеви дефекти: транспозиција на големите артерии, вроден дефект во кој двете главни артерии кои носат крв од срцето се префрлени во позиција и CHD со една комора, вроден дефект. предизвикувајќи една комора да биде помала, недоволно развиена или да недостасува вентил.
Овие критични срцеви мани генерално бараат од бебињата да се подложат на операција на срцето не долго по раѓањето. Зголемените нивоа на лактат, исто така, беа поврзани со зголемен ризик од смрт, што ја истакнува итноста потребна за навремени и ефективни интервенции.
Истражувањето сугерира дека овој тип на слика може да обезбеди патоказ за понатамошна истрага и се надева дека медицината еден ден ќе може подобро да ја планира грижата за овие деца веднаш по нивното породување. „Со важни индиции за тоа како расте и се развива фетусот, можеме да обезбедиме подобра грижа за да им помогнеме на овие деца не само да преживеат, туку и да напредуваат, во периодот на новороденче и пошироко“, рече Ники Андескавиџ, м-р, детски национален неонатолог и прв автор на хартијата.
КСБ е најчестиот вроден дефект во Соединетите Држави, кој влијае на околу 1% од сите родени деца или приближно 40.000 бебиња секоја година. Иако овие дефекти можат да бидат фатални, познато е дека бебињата кои преживуваат се изложени на значително поголем ризик од доживотни невролошки дефицити, вклучувајќи пониска когнитивна функција, слаба социјална интеракција, невнимание и импулсивност. Влијанието може да се почувствува и во други органски системи бидејќи нивните срца не пумпале крв ефикасно за да го поддржат развојот.
Сепак, истражувачите само што почнуваат да ги посочуваат биомаркерите кои можат да обезбедат информации за тоа кои бебиња најмногу ќе се мачат и бараат повисоки нивоа на грижа. Националниот институт за здравје (NIH) и Истражувачкиот центар за интелектуални и развојни попречености во областа Колумбија го поддржаа истражувањето во National Children’s National за да се подобри ова разбирање.
„Со многу години знаеме дека мозокот на децата со тешки срцеви проблеми не се развива секогаш нормално, но новото истражување покажува дека абнормалната функција веќе се јавува кај фетусот“, рече Кетлин Н. Филијала за технологии и хирургија во Одделот за кардиоваскуларни науки при Националниот институт за срце, бели дробови и крв.
„Да се ​​разбере како развојот и функцијата на мозокот се веќе различни пред да се роди бебе со срцева мана, ќе ни помогне да интервенираме со личен третман што е можно порано, можеби дури и пренатално, и да ги подобриме резултатите.
Повеќе информации:
Nickie N. Andescavage et al, Магнетна резонанца спектроскопија на метаболизмот на мозокот кај фетуси со вродени срцеви заболувања, весник на Американскиот колеџ за кардиологија (2023). DOI: 10.1016/j.jacc.2023.08.013
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview