Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by McGill University
Тинејџерите во Северна Америка поминуваат неколку часа дневно на екраните и расте загриженоста за тоа како социјалните медиуми можат да влијаат на нивното ментално здравје. Нова студија. објавено во Psychology of Popular Media, откри дека ограничувањето на времето на екранот на околу еден час дневно им помага на вознемирените тинејџери и млади луѓе да се чувствуваат подобро за сликата за своето тело и нивниот изглед.
Водечкиот автор на студијата Хелен Тај, докторант на Катедрата за психологија, во соработка со истражувачите од Универзитетот Карлтон, регрутирала неколку стотици волонтери на возраст меѓу 17 и 25 години, од кои сите имале симптоми на анксиозност или депресија.
На половина од учесниците им било побарано да ги намалат социјалните мрежи на 60 минути дневно во текот на три недели, вели Тај. Другата половина продолжи да ги користи социјалните медиуми без ограничувања, што во просек изнесуваше околу три часа дневно. Истражувачите им дадоа анкети на учесниците на почетокот и на крајот на студијата во кои беа вклучени изјави како „прилично сум среќен поради изгледот“ и „задоволен сум со мојата тежина“.
Меѓу групата која ја намали употребата на социјалните мрежи, се подобри целокупниот резултат на сликата за телото. „Дигиталниот свет е тука да остане“, рече Тај. Така, вели таа, се поставува прашањето „како да се прилагодиме на овој нов свет на начин што нема негативно да влијае или да не контролира?
Повеќе информации:
Хелен Таи и други, Намалувањето на употребата на социјалните медиуми го подобрува изгледот и почитта за тежината кај младите со емоционална вознемиреност., Психологија на популарните медиуми (2023). DOI: 10.1037/ppm0000460. www.apa.org/pubs/journals/rele … s/ppm-ppm0000460.pdf
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview