Итни случаи:  

Повикај доктор

Ја оставивте ќерката кај нејзината пријателка и додека го чистите автомобилот, на совозачкото седиште наоѓате нешто што личи на УСБ. Тоа е вап за еднократна употреба. Ги видовте вестите. Вејп или електронски цигари се штетни, а сепак се попопуларни кај луѓето на нејзина возраст.
Се јавуваш да прашаш дали вапот е нејзин. Тоа е и таа повремено испарува неколку недели. Велиш дека ќе зборуваш за тоа подоцна.
Но, што всушност ќе кажете?
Важно е да имате точни и ажурирани информации за испарувањето. Ресурсите засновани на докази за родителите и старателите во Австралија вклучуваат:
ресурси засновани на докази на Фондацијата за белите дробови


информативни листови, видеа и вебинари од NSW Health кои помагаат да се отстранат сите заблуди што може да ги имаат родителите за испарувањето. Ова вклучува дали е веројатно дека вапените содржат никотин и точноста на етикетирањето


Откажете ги ресурсите на Викторија за родители и тинејџери, вклучувајќи кратки водичи кои ги покриваат најважните работи за испарувањето, вклучително и разбивање на неколку митови.


Вообичаена тема на ваквите ресурси за родителите е да ја донесат реалноста на испарувањето во однос на тоа колку тинејџери всушност го прават тоа, што покажуваат сегашните здравствени докази и зошто тоа е повеќе од само медиумско покривање на инциденти во училиштата.
Накратко, лесно е да се пристапи до вапси, вообичаено е испарувањето кај тинејџерите и се нормализира во оваа возрасна група.
Нашето необјавено истражување со млади луѓе на возраст од 16-26 години дава одредени сознанија. Слушнавме дека испарувањето се нарекува „чиста алтернатива“ на пушењето (не е), и „општествена активност“ на училиште или забави. Еден млад учесник видел дека други се „болни“ или мачнини од испарен никотин.
Има сè повеќе докази кои укажуваат на штети по физичкото здравје и непознати ризици за менталното здравје од испарувањето. Нема причина тинејџерот да испарува, дури и ако возрасните би можеле да го прифатат овој пристап при откажување од пушење. Многу вапси содржат никотин, што и да пишува на етикетата, со потенцијал за зависност или зависност.
Можеби е примамливо да се одржи предавање за опасностите од испарувањето. Но, разговорите се со поголема веројатност да бидат ефективни ако се јасни, отворени и конструктивни, со размислување за тоа како да се фокусираат на дискусија за здравствените штети.
Затоа, користете некои од овие совети, врз основа на оние од Фондацијата за алкохол и дрога:
пријдете на разговорот мирно, за време на заедничка активност, како што е шетањето на кучето


размислете за прашањата што може да ги постави вашиот тинејџер и како сакате да одговорите


не претпоставувајте, избегнувајте обвинувања, покажете доверба


без судење; навистина слушајте ја нивната перспектива (повеќе слушајте отколку зборувајте) и почитувајте ги тие имаат различен и единствен светоглед и мислења. Разберете го нивниот социјален живот и создадете средина каде што ќе можат да разговараат за ова со вас


не претерувајте, само држете се до фактите. Запомнете, вашиот тинејџер можеби веќе добил испарување и здравствени ресурси од училиште и е свесен за здравствените влијанија и несигурностите во врска со долгорочните здравствени ризици од испарувањето


приспособете ја вашата дискусија заснована на тоа дали вашиот тинејџер повремено заспива, дали е зависен и/или сака поддршка за да се откаже


почитувајте ја нивната приватност


покажете дека нивното здравје е вашиот фокус.


Но, што ако се оди подалеку од обидот за испарување, а вашиот тинејџер чувствува дека има зависност или зависност?
Услугите како Quitline, кои традиционално обезбедуваат советување за луѓе кои сакаат да престанат да пушат, сè повеќе добиваат повици од тинејџери кои се борат со зависноста од никотин поврзана со испарувањето.
Родителите можат да се јават и на Quitline за да го испланираат разговорот со тинејџер за испарување. Тие исто така можат да контактираат со општ лекар за да му помогнат на својот тинејџер да ја третира зависноста од никотин и сродните ефекти.
Дополнителни ресурси за испарување за родители и тинејџери се достапни во Нов Јужен Велс, Викторија, Квинсленд, Јужна Австралија, Западна Австралија, Тасманија, австралиската престолнина територија и Северната територија.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview