Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Ема Робинсон, Кралскиот колеџ во Лондон
Истражувачите кои објавуваа во Nature Human Behaviour, погледнаа колку се различни (асиметрични) левата и десната страна на мозокот на бебињата во однос на нивната форма и модели на мозочна активност за да воспостават репер за идните студии за да истражат како асиметриите се поврзани со мозочните нарушувања.
Претходните истражувања покажаа дека луѓето со и без ментални здравствени состојби имаат различни мозочни асиметрии. Постои ограничено разбирање за тоа колку е асиметричен мозокот на бебињата при раѓањето, и бидејќи бебињата дејствуваат поинаку од возрасните и не можат да вршат задачи за време на скенирањето со МРИ, оваа студија имаше за цел да разбере колку мозокот е асиметричен при раѓањето, ако воопшто.
За оваа студија, истражувачите истражуваа асиметрија кај 442 здрави доносени новородени бебиња (новороденчиња во првиот месец по раѓањето) користејќи снимки со МРИ кои ја покажаа функцијата и структурата на мозокот, од проектот „Развивање на хуманиот конектом“. Овие разлики беа споредени со слични модели земени од 103 недоносени новороденчиња скенирани на иста возраст, како и со 1.110 здрави млади возрасни лица од проектот Human Connectome.
Оваа студија откри присуство на многу мозочни асиметрии во областите одговорни за задачите за јазикот и видот, како што е препознавањето лице. Освен тоа, откривме дека асиметриите на мозокот кај бебињата родени рано се исти како оние кај бебињата родени на време. Ова е значајно, бидејќи раното раѓање влијае на речиси сите други аспекти на развојот на мозокот, освен мозочната асиметрија, рече д-р Логан Вилијамс. студент од Факултетот за биомедицинско инженерство и науки за слики.
Тој додаде: „Нашите наоди сугерираат дека мозочните асиметрии се цврсто поврзани и се многу важни за идниот развој на мозокот“.
Студијата покажа дека мозокот на неонаталните бебиња е многу асиметричен и покажува слични модели на возрасните. Ова откритие ќе делува како основа за идните студии кои ја истражуваат симетријата на мозокот и ќе им овозможат на научниците да ги интерпретираат студиите каде што ги истражуваат промените на асиметријата на мозокот во однос на одредени здравствени состојби.
Повеќе информации:
Логан З. Ј. Вилијамс и сор., Структурна и функционална асиметрија на неонаталниот церебрален кортекс, Природно човечко однесување (2023). DOI: 10.1038/s41562-023-01542-8. www.nature.com/articles/s41562-023-01542-8
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview