Итни случаи:  

Повикај доктор

Налетот на Tylenol, Motrin и нивните генерички еквиваленти ги прави родителите нервозни. Канцелариите и болниците на педијатрите се преполни со наплив на вируси слични на грип, кои носат голем данок врз децата. И сега, неколкуте лекови кои можат да им помогнат на родителите да се справат со ваквите болести дома, сè потешко се наоѓаат. The Inquirer разговараше со Марија Петрини, педијатар во Nemours Children’s Health во Делавер, за совет како родителите да се справат со проблемите со снабдувањето.
Може ли да користам Tylenol ако не можам да најдам Motrin и обратно?
Да, но внимавајте на дозите и дневните ограничувања.
И ацетаминофен, активната состојка во Тиленол и ибупрофен, активната состојка во Мотрин, ја намалуваат треската и ја подобруваат болката, рече Петрини. Родителите можат да го користат едното или другото, па дури и двете во случаи на висока температура.
Дозата на двата лека се заснова на тежината на детето. Tylenol може да се користи на секои четири часа, додека Motrin само на секои шест часа.
Во некои случаи, кога има висока температура и пациентот не се подобрува, лекарите препорачуваат да се даде Tylenol и да се додаде Motrin три часа подоцна, рече таа.
Секогаш е најдобро да разговарате со докторот на вашето дете за вашите планови за лекување и за соодветната доза на лекови.
Која е разликата помеѓу формулацијата на лекови за доенчиња и деца?
Концентрацијата може да биде различна, затоа секогаш проверувајте пред да му дадете лек на вашето дете.
Концентрацијата на производите од ацетаминофен, како што се тиленолот за доенчиња и тиленолот за деца, е иста (160 mg/5 ml), мерка која е воведена по трагедиите што се случија кога родителите ги измешале двете.
Истото не важи и за производите на ибупрофен како што е Мотрин. Иако лекот е ист, концентрацијата на ибупрофен кај доенчиња е често повисока од концентрацијата на детските формулации. Секогаш проверувајте го пакетот со лекови за правилно дозирање.
Што ако можам да купам само капсули или таблети за возрасни?
Можете да ги поделите таблетите, но не обидувајте се да ја поделите содржината на капсулите. И тројно проверете ја вашата математика.
Таблетите исечени на половина може да се смачкаат во сос од јаболка или сок. Секачите за апчиња што се продаваат во аптеките можат да помогнат. Но, оваа техника е корисна само ако половина од таблетата е вистинската доза за вашето дете.
„Најважниот дел е да се осигураме дека дозата е соодветна“, рече таа.
Капсулите обично се полни со прашок или гел. Петрини рече дека родителите не треба да се обидуваат да ја поделат содржината во капсулата бидејќи ризикуваат погрешно дозирање.
„Невозможно е да се одвои тоа на точен начин“, рече таа.
Ако дозата на полна капсула е соодветна за вашето дете, обично би било во ред да ја фрлите содржината на капсулата во нешто што вашето дете би го земало. Но, бидете дополнително сигурни за дозата и проверете кај вашиот педијатар.
Може ли да користам лекови за настинка без рецепт со поминат рок?
Не се советува.
Повеќето лекови за настинка не делуваат лошо како млечните или месните производи, но лековите со истечен рок ја губат својата моќ и можеби нема да делуваат.
Петрини им препорачува на родителите еднаш годишно да го проверуваат рокот на употреба на сите лекови во домот. Не се препорачува давање лек за настинка без рецепт со поминат рок, но може да биде ефикасен.
Кога ѝ се јавуваат пациенти за да ја прашаат за употреба на лек за настинка со истечен рок, Петрини ги прашува пред колку време му истекол рокот. Таа е подготвена да им дозволи да го пробаат ако лекот истече во последните неколку месеци. Таа препорачува да се избегнуваат постарите лекови бидејќи е помала веројатноста тие да направат нешто добро.
Како и со дозирањето, донесете ги овие одлуки во консултација со вашиот педијатар.
Што друго можат да направат родителите дома за да ги подобрат симптомите на настинка кај своето дете?
Повеќе отколку што може да очекуваат некои родители.
Петрини често не препорачува лек за настинка ако температурата на детето е ниска и детето не е премногу непријатно. Наместо тоа, таа ги предлага овие домашни лекови:
Една од најважните работи што родителите можат да ја направат во моментов е да бидат проактивни, рече Петрини. Постојат безбедни и ефективни вакцини за два од главните вируси кои ги разболуваат децата: грип и КОВИД. Вакцините нема да ја спречат болеста сите заедно, но ги зголемуваат шансите за добивање благ случај.
„Погрижете се вакцините да бидат комплетирани и ажурирани за сите во куќата“, рече таа.
2022 The Philadelphia Inquirer, LLC.
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview