Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Роуз Кернс и Нил Вит, Разговор
Како што наближува зимата, многу родители ќе се подготвуваат за сезоната на настинки и грип. Малите деца обично добиваат најмалку шест настинки годишно.
Во претходните генерации, родителите можеби посегнувале по сирупот за кашлица за да ја ублажат сува или градна кашлица.
Но, сега знаеме дека сирупите за кашлица не се многу ефикасни во лекувањето на детската кашлица.
И во услови на зголемени докази за штети од труење и смртни случаи, многу земји, вклучително и Австралија, ги ограничија лековите за кашлица, така што тие не можат да се даваат на деца на возраст под шест години.
Активните состојки во сирупите за кашлица варираат во зависност од нивната наводна корист. Тие можат да содржат супресиви за кашлица (го ублажуваат рефлексот на кашлица на телото), експекторанти и муколитици (и двете помагаат во чистењето на флегмата).
Другите лекови кои се продаваат за настинка и грип често содржат деконгестиви (за ублажување на затнат нос) и седативни антихистаминици за ублажување на кивање, запирање на течење на носот и за помагање на спиењето.
Најризичните лекови се оние со седативно дејство, како што се седативните антихистаминици или супресантите за кашлица базирани на опиоиди. Додека седацијата може да биде посакуван ефект за родителите со непроспиено дете, малите деца се особено изложени на ризик од сериозна повреда или смрт. Седативи, исто така, може да предизвика возбуда и хиперактивност.
Додека сирупите за кашлица кои не содржат седативи се веројатно побезбедни, има многу малку студии за безбедноста и ефикасноста на овие производи кај децата. Пријавени се несакани настани, вклучувајќи агитација и психоза, особено со прекумерна употреба.
Прекумерната употреба може да резултира од погрешно читање на етикетата од страна на родителите, намерно користење повеќе со надеж дека ќе функционира подобро, ненамерни дополнителни дози и употреба на неточни мерни уреди како што се лажиците за домаќинство.
Малите деца под две години се најмногу изложени на ризик од фатално предозирање од сирупите за кашлица. Но, австралискиот регулатор за лекови препорачува да не се користат сирупи за кашлица за сите помлади од шест години. Како такви, на етикетите на овие производи нема упатства за дозирање за деца под шест години.
Сирупите за кашлица сè уште се достапни за постари деца и возрасни. Фармацевтите веројатно ќе ја прашаат возраста на лицето што ќе го земе и ќе дадат насоки за дозирање и соодветна употреба.
Нашето истражување, објавено денес во Медицинскиот журнал на Австралија, покажува дека ограничувањето на употребата на лекови за кашлица и настинка кај децата резултира со значително и одржливо намалување на труењата.
Нашата студија ги разгледа грешките во дозирањето, несаканите настани при точни дози и случајните „истражувачки голтања“, како на пример кога мало дете си помага во кабинетот со лекови.
Владата наложи промени во етикетирањето во 2012 и 2020 година за овие производи. Во 2012 година, на етикетите за лекови за кашлица и настинка повеќе не можеше да се наведат упатства за дозирање за деца под шест години и мораа да носат дополнителни предупредувања. Во 2020 година, беа ставени предупредувања за седативните антихистаминици, велејќи дека тие не треба да се користат кај деца под две години поради која било причина (вклучувајќи алергија и треска од сено).
Ова резултираше со преполовување на стапката на јавувања во центрите за отрови и преполовување на стапката на хоспитализација. И покрај ова, сè уште се упатуваат стотици повици до австралиските центри за отрови годишно во врска со овие производи кај малите деца.
Штетите најчесто се документирани кај помалите деца. Ова најверојатно се должи на нивната помала големина, што значи дека е потребно помалку лекови за да предизвика штета, а исто така и нивната подложност на седативни ефекти поради нивниот мозок во развој.
Сирупите за кашлица може да се користат кај деца на возраст од шест до 11 години, но сепак потребна е претпазливост. Овие производи треба да се даваат само по консултација со лекар, фармацевт или медицинска сестра.
Некои растителни производи се достапни и се продаваат за деца, како што е Хедера хеликс (екстракт од лист од бршлен). За жал, нема убедлив доказ дека овие лекови значајно ги подобруваат симптомите на кашлица. Но, ризикот од труење е мал.
Едноставните сирупи кои не содржат лекови исто така можат да бидат ефективни: до 85% од ефективноста на лековите за кашлица е сведена на „плацебо ефектот“. Ова може да се должи на сирупите кои го обложуваат грлото и го намалуваат тоа иритирачко чувство на скокоткање.
Најдоброто нешто што можете да го направите за вашето дете е да му дадете одмор и уверување.
Антибиотиците ќе бидат потребни само ако лекарот им дијагностицира акутна бактериска пневмонија или хронична кашлица поради бактериска инфекција, како што е продолжен бактериски бронхитис, голема кашлица или апсцес на белите дробови.
Парацетамол или ибупрофен може да се користат ако имаат треска, болки и болки заедно со кашлицата. Проверете ја точната доза на пакувањето за тежината и возраста на вашето дете.
Ако вашето дете е постаро од 12 месеци и има влажна кашлица (што произведува флегма во грлото), размислете да му дадете мед. Постојат се повеќе докази дека медот може да го намали производството на слуз, а со тоа и количината на кашлање.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview