Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Американското здружение за микробиологија
Истражувачите во Израел и Италија развија модел на крвно-мозочната бариера, чии студии може да доведат до превенција на менингитис кај новороденчињата. Истражувањето е објавено во Microbiology Spectrum.
Истражувачите дополнително развија платформа наречена органи на чип – измислена во текот на 2000-тите – за да го конструираат моделот. Овие уреди, кои се моделирани по микрочипови, содржат мали канали обложени со клетки од живи човечки органи и други со клетки од човечки крвни садови. Во овој случај, истражувачите израснале човечки невронски и глијални клетки во чипот, на врвот на клетките од човечката васкулатура, вторите одвоени од другите типови клетки со мембрана, како што се кај луѓето и другите животни.
Истражувачите потоа ги тестирале чиповите со инфицирање на секој со еден од неколкуте менингитис што предизвикува соеви на E. coli кои инфицираат новороденчиња. Тие ги изолираа овие соеви од случаи на менингитис кај новороденче, инфекција која не може да се спречи со стандардна вакцинација против менингитис. Видовите на менингитис предизвикаа невроните што растат во чиповите да се дегенерираат и на крајот да умрат.
Главната цел на развојот на органот на чип беше да се забрза развојот на лекови за третман на менингитис кај новороденчињата, рече соодветниот автор Бен М. Центар за регенеративна медицина, Универзитетот во Тел Авив, Тел Авив, Израел.
Новородениот менингитис заразува околу 1% од сите новороденчиња, со стапка на смртност од околу 50% во земјите во развој и 8-12,5% во индустријализираните земји. „Оние кои закрепнуваат се склони кон развој на невродегенеративна болест“, рече Маоз.
Сепак, помеѓу 60 и 90% од експерименталните лекови кои делуваат кога се тестираат за безбедност и ефикасност кај животните не успеваат кога се тестираат кај луѓе, што не е изненадувачки бидејќи животинските модели се груби приближувања на човечката физиологија, во најдобар случај. Тестирањето лекови на органи на чип ќе биде многу попрецизно во предвидувањето на ефикасноста и безбедноста кај луѓето, рече Маоз. Исто така, ќе биде многу побрзо и поевтино од тестирањето на животни, давајќи одговори во часови, а не со недели, месеци или дури години.
Орган-на-чип, исто така, може да се користи за да се утврди како другите патологии влијаат на крвно-мозочната бариера, рече Маоз. Маоз и неговите соработници во моментов истражуваат како Паркинсоновата болест и одредени лекови како метамфетаминот влијаат на чипот за да утврдат како тие можат да влијаат на крвно-мозочната бариера.
Тие открија дека кристал мет предизвикува невротоксичност со отворање на крвно-мозочната бариера, дозволувајќи им на токсичните материи од крвта да влезат во мозокот, рече Маоз. Во случај на Паркинсонова болест, „гледаме васкуларна дисфункција која предизвикува поголема пропустливост“.
Повеќе информации:
Росана Раути и сор., Увид за бактерискиот менингитис кај новороденчињата користејќи невроваскуларна единица на чип, микробиолошки спектар (2023). DOI: 10.1128/спектар.01233-23
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview