Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Стивен Рајнберг
Тинејџерите во Америка сè уште не се во ред.
Наместо тоа, многумина продолжуваат да се впуштаат во ризично однесување, објавија американските здравствени власти во четвртокот.
Највисоко меѓу нив е зголемувањето на самоубиствените мисли и планирањето и обидите за самоубиство кај тинејџерките, според новото истражување од Центрите за контрола и превенција на болести на САД. Сепак, стапките меѓу тинејџерските момчиња останаа стабилни.
Во меѓувреме, ЛГБК+ студентите имале особено високи зголемувања на самоубиствените мисли и однесување во споредба со хетеросексуалните студенти, а истото важи и за малцинствата во споредба со белите студенти, откриле истражувачите.
„Пандемијата COVID-19 ги ​​влоши проблемите со менталното здравје кај децата и тинејџерите“, рече д-р Скот Краковер, адолесцент психијатар во медицинскиот центар „Зукер Хилсајд“ во Грејт Нек, Њу Њујорк, кој не беше вклучен во извештајот. „Овие прашања продолжуваат да бидат проблематични, со зголемени разлики меѓу малцинските групи.
Пристапот до грижа за менталното здравје е клучен, забележаа истражувачите.
„Значаен број ученици се потпираат на грижа за менталното здравје базирана на училиште, особено на младите во расните и етничките малцински групи од семејства со недоволно ресурси“, рече Карин Мек, вонреден директор за наука во Одделот за превенција на повреди на ЦДЦ.
„Иако недостатокот на пристап до услуги за ментално здравје може да придонесе за зголемен ризик од самоубиство, многу други фактори, вклучително и злоупотреба на супстанции, проблеми во семејството или односите, насилство во заедницата, дискриминација, меѓу другото, исто така може да придонесе за зголемен ризик“, додаде Мек. .
Но, пандемијата дефинитивно имаше ефект врз менталното здравје на тинејџерите, како и социјалните мрежи, се согласи Нил Бернштајн, клинички психолог во Вашингтон, Д.
„Мислам дека има зголемување на многу од овие проблеми секако поради COVID, без сомнение за тоа“, рече Бернштајн, кој исто така не беше вклучен во извештајот. „Технологијата исто така го разгорува огнот. Децата кои се прашуваат што другите зборуваат за нив, многу деца размислуваат за самоубиство“.
„Дополнително“, рече Мек, „и покрај честопати добрите намери, медиумите – вклучително и социјалните медиуми, традиционалните медиуми и забавата – може да го зголемат ризикот од самоубиство на поединецот. На пример, истражувањето сугерира дека изложеноста на сензационализирано или на друг начин неинформирано известување за самоубиство може да го зголеми ризик од самоубиство кај несразмерно погодените поединци и може ненамерно да придонесе за она што е познато како самоубиствена зараза“.
Позитивната страна е тоа што употребата на супстанции кај средношколците е намалена, според извештајот. Но, употребата на е-цигари кои содржат THC, активната состојка во марихуаната, се зголеми.
Еден од факторите што може да го поттикне порастот и на самоубиственото однесување и на злоупотребата на супстанции може да биде зголемувањето на насилството што го доживуваат тинејџерите, велат истражувачите.
На пример, 1 од 5 средношколци биле сведоци на насилство во нивната заедница, што ги терало да носат пиштол, да користат дрога и да размислуваат за самоубиство, откриле иследниците.
Учениците, исто така, доживеале повеќе меѓучовечко насилство, вклучително насилство во врска, сексуално насилство и малтретирање. Овие искуства беа почести кај девојчињата, ЛГБК+ тинејџерите и некои малцинства.
Еден начин да се ублажат овие негативни искуства и исходи е кога родителите се вклучени во животот на нивните деца, забележаа авторите на извештајот.
За среќа, се чини дека тоа се случува многу: повеќето тинејџери (86%) рекле дека нивните родители ги следат нивните активности, вклучително и нивното место на живеење и пријателите. Оние чии родители биле повеќе вклучени во нивните животи имале подобри здравствени резултати, вклучително и помалку искуства на насилство и предизвици со менталното здравје. Тие, исто така, имаа помала веројатност да се вклучат во ризично сексуално однесување или да користат дрога или да имаат самоубиствени мисли или обиди.
Но, Бернштајн истакна дека родителите кои се премногу контролирани исто така можат да предизвикаат проблеми.
„Во реалноста, ако еден тинејџер ми зборува дека нивните родители се контролни изроди, тоа е спротивното“, рече тој.
„Да се ​​биде информиран родител е добро. Да се ​​биде контролен фрик кој контролира и надгледува сè до каде што детето нема приватност бара проблеми. Родителите треба да направат рамнотежа помеѓу битието, она што децата го нарекуваат родител на студ и контролен родител. “, рече Бернштајн.
Солидна врска е целта. „Силидна врска се заснова на меѓусебна комуникација и разбирање. Децата мора да бидат безбедни да споделуваат работи“, објасни тој.
Мек се согласи, истакнувајќи дека „Родителите можат да дадат добар пример за младите со иницирање разговори за самоубиства и превенција од самоубиства. Ова може да им помогне на младите да се чувствуваат побезбедни кога зборуваат на овие теми и може да нагласи дека надежта е можна и дека помошта е достапна“.
Училиштата исто така имаат важна улога во спречувањето на тинејџерите да се вклучат во ризично однесување, велат истражувачите. Повеќето тинејџери (62%) се чувствувале поврзани со другите на училиште, што ги прави помалку шанси да се вклучат во ризично однесување, покажаа наодите.
За извештајот, објавен на 28 април во Неделниот извештај за морбидитет и морталитет, истражувачите на ЦДЦ се свртеа кон податоците од Системот за следење на ризичното однесување на младите од 2021 година.
Овие извештаи ја нагласуваат важноста од признавањето на поврзаноста на училиштата како фактор кој придонесува за подобри здравствени резултати, рече Краковер.
„Креативниот, безбеден и поддржувачки простор во училиштето би помогнал да се поттикне поврзаноста“, рече тој. „Ова може да се направи преку развивање програми и иницијативи кои би вградиле различност и свест околу младите од расните, етничките и сексуалните малцинства.
Бернштајн се надева дека, како што децата се враќаат во нормала додека пандемијата стивнува, некои од овие негативни трендови може да се сменат. Но, COVID-19 и технологијата засекогаш го променија светот во кој живеат луѓето, додаде тој.
„Мислам дека донекаде ќе се вратат во нормала“, рече Бернштајн. „Но, сега живееме поинаков свет, за возрасни и за деца. Има многу работи на кои сите се прилагодуваме“.
Повеќе информации:
За повеќе за менталното здравје на тинејџерите, упатете се во Центрите за контрола и превенција на болести на САД.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview