Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Simon Byrne, The Conversation
Анксиозните пореметувања се вообичаени кај австралиските деца, кои зафаќаат скоро 7% од оние на возраст од 4-11 години.
Стравовите на децата може да се фокусираат на области како што се да бидат сами, да разговараат со странци или да спијат. Во мали количини овие стравови можат да бидат корисни за преживување; во големи количини тие можат да станат поразителни и оштетени.
Детството е идеално време за лекување на овие проблеми пред тие да станат тешки, долготрајни или да доведат до други нарушувања.
Се нудат различни третмани за детска анксиозност, но не сите третмани се исти или треба да се сметаат за еднакви. Па, како да се соочите со застрашувачката задача да одлучите што е најдобро за вашето вознемирено дете?
Првиот чекор е да откриете дали на вашето дете му треба третман. Нормално е децата да искусат ирационални стравови кои поминуваат со текот на времето. На пример, многу деца и возрасни повеќе се плашат од пајаци отколку што треба, врз основа на нивото на опасност.
Главниот фактор кој одредува дали детето има „клиничка анксиозност“ е степенот до кој стравот предизвикува проблеми во секојдневниот живот. Ако детето кое се плаши од пајаци, на пример, има постојани проблеми да излезе од дома или да спие поради нивниот страв, можеби ќе му треба дополнителна помош.
Кај помалите деца, анксиозноста може да се гледа како повнимателно или избегнувачко однесување, што е особено видливо кога се наоѓаат во непознати ситуации.
Имајте на ум дека вознемирените деца често не привлекуваат внимание кон себе и можат да „одат под радар“. На пример, вознемирените деца честопати се тивки и добро се однесуваат на училиште, па наставниците можеби не се свесни дека се борат.
Многу вознемирени деца, исто така, за жал, искусуваат и други проблеми со менталното здравје, особено депресија, па затоа е важно да се внимава и на други прашања.
Психотерапијата (говорна терапија) за детска анксиозност може да биде многу ефикасна. Терапевтот треба да сочувствува со вашето дете и да процени како започнала неговата анксиозност и како таа влијае на неговиот живот.
Различни здравствени работници може да нагласат различни начини за разбирање и лекување на анксиозноста на детето, често користејќи го пристапот со кој тие се повеќе запознаени или обучени.
Децата можат различно да реагираат на овие третмани, па затоа треба да слушате што им помага. На пример, терапевтот за семејни системи може да се фокусира на тоа како семејната динамика и комуникацијата влијаат врз менталното здравје на детето. Некои терапевти се фокусираат на развивање на вештини за внимателност, учејќи ги децата да ги набљудуваат и прифаќаат нивните вознемирени мисли и чувства наместо да реагираат на нив.
Различни третмани имаат различни нивоа на докази. Имајте на ум дека луѓето често пријавуваат некаква корист од каков било третман (како „плацебо ефект“), па затоа треба да откриете што функционира најдобро во целина. Со тоа, третманите кои ги учат децата на вештини за управување со нивната анксиозност, како што е терапијата за когнитивно однесување (КБТ), имаат тенденција да бидат најефективни.
Терапијата за когнитивно однесување (КБТ) е широк спектар на третмани засновани на интеракцијата помеѓу мислите, чувствата и однесувањата на вашето дете. Терапевтите ги поттикнуваат децата да го променат начинот на кој размислуваат, што може да го промени начинот на кој се однесуваат и чувствуваат.
КБТ програмите се развиени и приспособени за вознемирени деца и нивните семејства, како што е програмата Cool Kids. Овие третмани се ригорозно тестирани и се знае дека делуваат кај многу деца.
КБТ е исто така бесплатно достапна на интернет и ова може да биде лесен начин за пристап и пробање на третман, на пример, Fear-Less Triple P Online.
Овие третмани ги учат истите КБТ вештини, меѓутоа, тие се испорачуваат и оценуваат со помош на онлајн платформа, што значи дека третманот може да се одвива дома.
Антидепресивните лекови можат да бидат високо ефективни за детската анксиозност, но исто така може да предизвикаат несакани ефекти, па затоа често се користат кога психолошките терапии не биле ефективни. Нивната употреба треба да ја следи лекар.
Правењето едноставни работи, како што се подобрување на исхраната, спиењето и вежбањето на вашето дете може да има големо влијание врз неговото ментално здравје.
Важно е да му дадете поддршка и да го слушате вашето дете кога е вознемирено, истовремено охрабрувајќи го да се соочи со своите стравови. Нивните стравови можеби ви изгледаат глупави, но за нив се многу реални.
Можеби ќе сакате да го вклучите и училиштето на вашето дете во нивниот третман, така што наставниците и родителите се на иста страница.
Како и повеќето услуги, можеби ќе треба да купувате за да најдете професионалец за ментално здравје и третман кој одговара на вас и на вашето дете. Психолог со специфична клиничка обука, искуство во КБТ и детска анксиозност може да биде добро место за почеток. Да се ​​направи некое истражување или да барате упатување дефинитивно вреди да се трудите.
Главниот начин да знаете дали вашето дете е подобро е дали го продолжува својот нормален живот. Запомнете дека целта на третманот не е вашето дете да биде целосно ослободено од анксиозност; тоа е да им помогне да се справат со нивната анксиозност за да живеат полн живот.
Вознемиреноста од детството е вознемирувачка за вашето дете и за целото семејство, сепак, постои причина да се надеваме: постојат ефективни третмани и овие проблеми често поминуваат со текот на времето.
Можеби е патување, но работете со вашето дете и квалификувани здравствени работници и ќе ја најдете помошта што му е потребна на вашето семејство.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview