Итни случаи:  

Повикај доктор

Еден процент од децата родени екстремно предвремено имаат менингитис со доцен почеток (LOM), кој е поврзан со зголемен ризик за смрт или невроразвојно оштетување (NDI), според студијата објавена на интернет на 8 декември во JAMA Network Open. Д-р Џејн Е. Брумбо од клиниката Мајо во Рочестер, Минесота и колегите ја пријавиле инциденцата на ЛОМ за време на хоспитализацијата при раѓање и невроразвојните резултати на 18 до 26 месеци поправена возраст кај 13.372 деца родени екстремно предвремено во периодот од 22 до 26 недела од бременоста помеѓу 2003 и 2017 година.
Истражувачите откриле дека 1, 34 и 65 проценти од доенчињата имале LOM, доцен почеток на сепса (LOS) без LOM и ниту LOS ниту LOM, соодветно. Забележано е намалување на забележаната инциденца на LOM, од 2 проценти во 2003 година на 0,4 проценти во 2017 година. Изведбата на лумбална пункција (ЛП) во проценките на LOS се намали од 36 на 24 проценти од 2011 до 2017 година. Изведбата на ЛП се намали од 58 до 45 проценти кај доенчињата со LOS потврдена со култура.
Помеѓу сите проценки на LOS и оние со LOS потврдени од културата, перформансите на LP се разликуваа по центар (од 10 до 59 проценти и 23 до 79 проценти, соодветно). Во 16 проценти од случаите, LOM се случи во отсуство на истовремена LOS. Кај децата со LOM и оние со LOS без LOM, прилагодениот релативен ризик за смрт или NDI беше зголемен (прилагодени коефициенти, 1,53 и 1,41, соодветно) во споредба со децата без ниту една инфекција.
„ЛОМ можеби е недоволно признат придонесувач за NDI кај екстремно недоносените доенчиња“, пишуваат авторите.
Еден автор откри финансиски врски со Provepharm и Tellus Therapeutics.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview