Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Лидс
Татковците можат да им дадат образовна предност на своите деца во основно училиште со читање, цртање и играње со нив, се вели во новообјавениот извештај.
Истражувањето предводено од Универзитетот во Лидс покажа дека децата се подобри во основно училиште ако нивните татковци редовно поминуваат време со нив на интерактивни активности како читање, играње, раскажување приказни, цртање и пеење.
Анализирајќи ги резултатите од тестовите во основно училиште за пет и седумгодишни деца, истражувачите користеа репрезентативен примерок од речиси 5.000 домаќинства мајка-татко во Англија од студијата Millenium Cohort – која собираше податоци за децата родени 2000-2002 година додека тие растеле.
Според истражувањето, татковците кои редовно цртале, играле и читале со своите тригодишни деца, им помогнале на своите деца да се подобрат на училиште до петтата година. Вклучените татковци на петгодишна возраст, исто така, помогнаа да се подобрат резултатите во проценките на клучните фази на седумгодишниците.
Д-р Хелен Норман, научен соработник на бизнис школата на Универзитетот во Лидс, кој го предводеше истражувањето, рече: „Мајките сè уште имаат тенденција да ја преземат главната улога на старател и затоа имаат тенденција да се грижат најмногу за децата, но ако и татковците активно се вклучат во грижата за децата, тоа значително ја зголемува веројатноста децата да добијат подобри оценки во основното училиште. Затоа е критично охрабрувањето и поддршката на татковците да ја делат грижата за децата со мајката, уште од рана фаза во животот на детето“.
Вклученоста на татковците позитивно влијаеше на училишните постигања на нивните деца без оглед на полот, етничката припадност, возраста на детето во учебната година и приходите во домаќинството, се вели во извештајот.
Имаше различни ефекти кога мајките и татковците учествуваа во исти активности – податоците покажаа дека мајките имале повеќе влијание врз емоционалното и социјалното однесување на малите деца отколку образовните достигнувања.
Истражувачите препорачуваат татковците да издвојат колку што можат повеќе време за да се вклучат во интерактивни активности со своите деца секоја недела. За зафатените, работни татковци, дури и само десет минути дневно би можеле да имаат образовни придобивки.
Тие, исто така, препорачуваат училиштата и давателите на образование во раните години рутински да ги земаат деталите за контакт на двајцата родители (каде што е можно) и да развијат стратегии за ангажирање на татковците – а Офстед да води експлицитна сметка за ангажманот на таткото во инспекциите.
Оваа студија покажува дека дури и малите промени во она што го прават татковците и во тоа како училиштата и поставките за раните години се поврзуваат со родителите, може да имаат трајно влијание врз учењето на децата. Апсолутно е клучно татковците да не се третираат како последователна мисла.
Д-р Џереми Дејвис, шеф за влијание и комуникации на Институтот за татковство, кој беше коавтор на извештајот, рече: „Нашата анализа покажа дека татковците имаат важно, директно влијание врз учењето на нивните деца. Треба да го препознаеме ова и активно да го наоѓаме начини да се поддржат татковците да ја играат својата улога, наместо да се занимаваат само со мајки или да заземаат родово неутрален пристап“.
Пратеникот Ендрју Гвин, претседател на Сепартиската парламентарна група за татковство, рече: „Оваа студија покажува дека дури и малите промени во она што го прават татковците и во тоа како училиштата и поставките за раните години се поврзуваат со родителите, може да имаат трајно влијание врз учењето на децата. Апсолутно е клучно татковците да не се третираат како последователна мисла“.
Повеќе информации:
Извештај: business.leeds.ac.uk/download/ … 476/piece-report.pdf
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview