Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија
Истражувачите од Колумбија открија дека бебињата родени од мајки кои имале благ или асимптоматски КОВИД за време на бременоста се нормални, врз основа на резултатите од сеопфатната проценка на развојот на мозокот.
Наодите се прошируваат на една помала студија која користела извештаи од мајката за да го процени развојот на бебињата родени во Њујорк за време на првиот бран на пандемијата. Таа студија не откри никакви разлики во развојот на мозокот помеѓу бебињата кои биле изложени на КОВИД во матката и оние кои не биле изложени.
За новата студија, истражувачите развија метод за набљудување на доенчињата од далечина, приспособувајќи ја алатката за развојна проценка која обично се администрира лично за да ја направи студијата безбедна за КОВИД (бебињата беа оценувани помеѓу март 2021 и јуни 2022 година). Истражувачите проучувале 407 доенчиња на возраст од 5 до 11 месеци од три географски области: Њујорк Сити, Солт Лејк Сити, Јута и Бирмингем, Алабама. Севкупно, речиси една третина од доенчињата се родени од мајки кои имале COVID за време на бременоста.
Пред евалуацијата, секое од семејствата учеснички доби ист сет на играчки за бебиња и прехранбени производи, така што истражувачите можат да ги набљудуваат и споредат фините и грубите моторни вештини на бебињата на стандардизиран начин. Истражувачите ги проценувале и когнитивните и јазичните вештини. Тие не знаеја кои бебиња биле изложени на COVID во матката.
„Идејата за нашиот нов метод за далечинско оценување на развојот дојде од лекарите од Колумбија кои брзо почнаа да вршат телездравствени посети на почетокот на пандемијата во обид да продолжат да обезбедуваат висококвалитетна нега на безбедни начини“, вели водачот на студијата, д-р Дани Думитриу. , д-р, доцент по педијатрија и психијатрија на Колеџот за лекари и хирурзи Вагелос на Универзитетот Колумбија.
„Но, со текот на времето, сфативме и дека оценувањето на бебињата од далечина ќе ни овозможи да набљудуваме како бебињата се развиваат во нивната домашна средина, што всушност може да понуди подобра идеја за тоа како се развиваат доенчињата отколку кога ги гледаме во истражувачката лабораторија. , каде што можеби се исплашени или вознемирени“.
Истражувачите откриле дека бебињата чии мајки имале благ или асимптоматски COVID-19 во кој било момент од бременоста, се развивале слично како оние чии мајки никогаш немале КОВИД.
„Тековната студија, која користеше поригорозен метод за проценка на бебињата родени за време на пандемијата, обезбедува дополнителни охрабрувачки докази дека имањето благ или асимптоматски случај на COVID за време на бременоста не влијае на развојот на мозокот кај доенчињата“, вели Думитриу. „Потребни се дополнителни студии за да ни кажат за влијанието на потешкиот КОВИД врз мозокот на новороденчето во развој.
Трудот е објавен во списанието JAMA Network Open.
Повеќе информации:
Морган Р. Фајрестајн и сор., Проценка на невроразвојот кај доенчиња со и без изложеност на асимптоматска или лесна мајчинска инфекција SARS-CoV-2 за време на бременост, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.7396
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview